Letní škola „Hydrologie a zadržování vody v krajině“

29. 8. 2024

Lesnickou a dřevařskou fakultu MENDELU (LDF MENDELU) navštívily ukrajinské studentky Národní Univerzity vodního a environmentálního inženýrství v Rivne. Studentky se na LDF účastní letní školy s názvem „Hydrologie a zadržování vody v krajině“ organizované Ústavem inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny LDF MENDELU ve spolupráci s Fakultou stavební VUT v Brně.

Letní škola se konala v rámci projektu Vodohospodářská renovace Ukrajiny podpořeného Mezinárodním visegrádským fondem. Studentky se účastní čtyř letních škol organizovaných čtyřmi evropskými univerzitami: Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, Zemědělskou univerzitou Krakov, University of Debrecen a MENDELU. Smyslem projektu je poskytnout studentkám základní penzum znalostí moderních přístupů k řešení problémů ve vodním hospodářství tak, aby byly připraveny tyto poznatky aplikovat v praxi při obnově válkou zničené ukrajinské infrastruktury.

Během pobytu navštívily hydrologické stanice a měrná povodí na Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny a polygon vsakovacích zařízení. Absolvovaly praktické semináře zaměřené na lesnickou hydrologii a hydrotechniku nebo exkurze věnované revitalizacím vodních toků ve městě. Navštívily Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka v Praze nebo hydraulické laboratoře Ústavu vodních staveb FAST VUT.

„Jde o putovní akci, která se letos v dubnu a červnu konala i v polském Krakově a maďarském Debrecínu. V říjnu bude ještě poslední letní škola na Slovensku, v Nitře. A právě kolegové z Univerzity v Debrecínu projekt koordinují. Studenti tak mají výjimečnou možnost poznat, jak se s vodou v krajině hospodaří v různých zemích, díky čemuž si cyklus letních škol pochvalují,“ popsal spolupráci organizátor letní školy Petr Kupec z Ústavu inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny.

Kontakt pro více informací: Ing. Ondřej Hemr, Ph.D., Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny LDF MENDELU, +420 545 134 524, ondrej.hemr@mendelu.cz