Výzkumná centra a zkušebny
Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP) je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně, účelové zařízení především pro Lesnickou a dřevařskou fakultu. Byl založen v roce 1923 a jeho původní vědecké a pedagogické poslání se nezměnilo, ale bylo rozšiřováno s ohledem na rychle se měnící podmínky prostředí a požadavky společnosti.
Cílem ŠLP je poskytovat studentům i vědecko-pedagogickým pracovníkům univerzity zázemí pro praktickou výuku, provozní praxe, terénní experimentální práci jak v základním, tak aplikovaném výzkumu i zázemí pro řešení závěrečných a disertačních prací. To vše v oborech, které jsou na univerzitě vyučovány či jsou předmětem vědeckých projektů, zejména opět na Lesnické a dřevařské fakultě.
doc. Ing. Tomáš Vrška, Dr.
tel.: +420 602 794 216
e-mail: tomas.vrska@slpkrtiny.cz
Laboratoř se zaměřuje na komplexní výzkum chorob dřevin, zvláště pak na patogeny rodu Phytophthora. Laboratoř je vybavena tak, že umožňuje zpracování půdních vzorků, izolaci čistých kultur patogenů dřevin a jejich analýzu pomocí moderních metod molekulární biologie založených na analýze DNA a RNA.
Nabídka expertiz:
- Výzkumný tým centra má rozsáhlé terénní a laboratorní zkušenosti s diagnostikou chorob stromů, keřů a dalších rostlin způsobených patogeny rodu Phytophthora a dalšími oomycetními patogeny. Skupina, která obvykle pracuje na suchozemských ekosystémech po celém světě, nedávno rozšířila svůj výzkum na mořské a brakické ekosystémy, kde oomycetové choroby napadající mořské makrofyty.
- Know-how výzkumného týmu je založeno na rozsáhlých znalostech ekologických podmínek studovaných lokalit a cíleným sběrem vzorků, které jsou zpracovány pro izolaci oomycetových patogenů z rostlinných pletiv, půdy a vody. Identifikace kultur oomycet se provádí mikromorfologickými a molekulárními metodami. Kromě toho se používají různé metody pro testování patogenity (nebo rezistence/tolerance) vybraných oomycetů vůči hostitelských rostlinách.
- Laboratoř spravuje rozsáhlou sbírku živých kultur oomycet, která je základem několika směrů výzkumu prováděného buď týmem Phytophthora Research Centre (taxonomické, fylogenetické, populačně genetické a hostitelské studie; studie mykovirů atd.), nebo vědci z jiných, zejména zahraničních institucí prostřednictvím společných projektů nebo oficiálních dohod o spolupráci.
Prof. RNDr. Michal Tomšovský, Ph.D.
Ústav ochrany lesa a myslivosti
tel.: +420 545 134 115
e-mail: michal.tomsovsky@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Centrum je odborně v působnosti Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií. Jsou zde lokalizovány laboratoře pro výuku a výzkum se zaměřením na dřevo jako obnovitelnou surovinu. Nově navržené technologie, materiály, polotovary či výrobky jsou zde díky speciálnímu vybavení laboratoří podrobně zkoumány a upravovány.
prof. Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.
tel.: +420 545 134 548
e-mail: vladimir.gryc@mendelu.cz
Zjišťuje služby v oblasti testování, standardizace a certifikace oken, dveří, desek ze dřeva a na bázi dřeva, dřevěných podlahových dílců, dřeva pro stavební konstrukce, vrstvených materiálů na bázi dřeva, lepidel a nábytku. Je rozdělena na dvě pracoviště Zkušebnu nábytku v Brně a Zkušebnu stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně.
Ing. Petr Sláčik
vedoucí Zkušebny stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně
tel.: +420 739 555 328
e-mail: petr.slacik@zstv.cz
Ing. Miroslav Zapletal, Ph.D.
vedoucí Zkušebny nábytku v Brně
tel.: +420 606 056 342
e-mail: mira.zapletal@zstv.cz
Výzkumné centrum Josefa Ressela a jeho laboratoře (Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií)
Zde naleznete přístrojové vybavení jednotlivých laboratoří Výzkumného centra Josefa Ressela.
Laboratoř se zabývá identifikací vzorků dřev, analýzou tvorby dřeva a lýka na buněčné úrovni, analýzou morfometrických veličin anatomických elementů dřeva, komparativní anatomií fosilních dřev
Nabídka expertiz:
Druhové určení vzorků dřev na makroskopické a mikroskopické úrovni (recentní vzorky, zuhelnatělé makrozbytky, dřevo z archeologických nálezů)
prof. Ing. Vladimír Gryc, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545134548, mobil: 773 771 033
e-mail: vladimir.gryc@mendelu.cz
Nabídka expertiz:
Vizuální hodnocení stavu stromů, návrh zásahů, ověření stability stromu pomocí akustického tomografu nebo tahovou zkouškou.
Ing. Luděk Praus, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 551
e-mail: ludek.praus@mendelu.cz
Výzkumná činnost v oblasti mikrovlnné modifikace dřeva a materiálů na bázi dřeva zaměřená na zvýšení užitných vlastností materiálů.
Nabídka expertiz:
Výzkum interakce mezi elektromagnetickým zářením a materiálem pro účely plastifikace, sušení, urychlení chemických reakcí, úpravy propustnosti, sterilizace apod.
Ing. Jakub Dömény, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545134550
e-mail: jakub.domeny@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá dendrochronologickým datováním, tvorbou standardních chronologií, využitím dřeva v historii, určením původu dřeva a dendroekologickou a dendroklimatologicou aplikací včetně využití analýzy izotopů.
Nabídka expertiz:
Dendrochronologické datování historických dřevěných stavebních konstrukcí, archeologických a subfosilních dřev, hudebních nástrojů a uměleckých předmětů.
doc. Ing. Michal Rybníček, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545134546
e-mail: michalryb@post.cz
Laboratoř se zabývá hodnocením řezného procesu (řezání kotoučovou pilou a frézování) a vlivem změny řezných podmínek na parametry obrábění.
Nabídka expertiz:
Ověřovací zkoušky trvanlivosti břitu a životnosti nástroje, měření a vyhodnocení kvality povrchu obrobeného materiálu, měření a vyhodnocení sil při obrábění souběžně ve 3 osách, výpočty řezných sil a odporů na břitu nástroje, měření a vyhodnocení hlučnosti nástroje, evaluace prašnosti
Ing. Luďka Hanincová, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 013
e-mail: ludka.hanincova@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá měřením tepelných a vlhkostních vlastností materiálu (tepelné vodivosti, tepelné kapacity, faktoru difúzního odporu, sorpce, nasákavosti)
Nabídka expertiz:
Laboratorní měření, výzkum a vývoj materiálových vlastností v oblasti tepelné techniky, diagnostika stavebních konstrukcí, experimentální měření a numerické modelování tepelně-vlhkostního režimu stavebních konstrukcí, analýza energetické náročnosti budov
Ing. Richard Slávik, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 159
e-mail: richard.slavik@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá laboratorní vakuově-tlakovou impregnací pro úpravu a zvýšení užitných vlastností dřeva
Nabídka expertiz:
Tlakové impregnace látek (vodou-ředitelné nebo olejové báze) do dřeva s možností ohřevu až 160 °C. Výzkum a vývoj v oblasti technologického procesu tlakové impregnace a optimalizace parametrů tlaku, času, teploty, procesu atd. Zjišťování příjmů a penetrace impregnační látky.
Ing. Petr Pařil, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 550
e-mail: xparil1@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá zjišťováním odolnosti dřeva, materiálů na bázi dřeva a modifikovaného dřeva vůči dřevokazným houbám, zjišťováním účinnosti fungicidních prostředků, stanovením odolnosti materiálů na bázi dřeva a povrchových úprav na dřevo vůči atmosférické korozi během přirozeného nebo umělého stárnutí
Nabídka expertiz:
Laboratorní zkoušky přirozené trvanlivosti dřeva (dřevokazné houby), účinnost ochranných prostředků na dřevo (EN 113), identifikace dřevokazných škůdců, přirozené stárnutí a umělé stárnutí materiálů na bázi dřeva a povrchových úprav na dřevo
Ing. Jan Baar, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 046
e-mail: jan.baar@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá aplikací vybraných analytických metod pro stanovení cílových analytů v různých matricích životního prostředí.
Nabídka expertiz:
Stanovení: sušiny, viskozity, pH, fenolu, formaldehydu, extraktivních látek, celkových polyfenolů, sacharidů a škrobu (SPFM), vybraných individuálních těkavých a netěkavých látek (GC-MS-TD-HS, HPLC-DAD-ELSD) atp. Matrice: živé dřevo, mrtvé dřevo, lepidla, kompozitní materiály, materiály na bázi dřeva, hmyz, půda, vzorky ovzduší, další biologický materiál
Mgr. Zuzana Paschová, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 160
e-mail: zuzana.paschova@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá tepelnou modifikací dřeva za účelem zvýšení užitných vlastností dřeva vlivem cílené termické degradace základních chemických složek dřeva, popř. povrchovou modifikací -karboinzací dřeva.
Nabídka expertiz:
Optimalizace procesu tepelné modifikace pro specifické účely, tj. stanovení teplotních řádů procesu tepelné modifikace s ohledem na druh dřeva, stanovení hmotnostních úbytků, stupně barevné změny, rozměrové stability a mechanických vlastností tepelně modifikovaného dřeva.
Ing. Petr Čermák, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 550
e-mail: xcerma24@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá charakterizací mechanického chování dřeva a materiálů na bázi dřeva pro základní zátěžové stavy
Nabídka expertiz:
Stanovení mechanických vlastností dřeva a materiálů na bázi dřeva na malých tělíscích i konstrukčních prvcích podle českých i mezinárodních standardů, analýza deformačních polí optickými metodami, stanovení základních charakteristik konstrukčních spojů.
Ing. Martin Brabec, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel:. 545 134 545
e-mail: xbrabec3@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá výpočty metodou konečných prvků.
Nabídka expertiz:
Fyzikální analýzy a numerické výpočty (mechanické, tepelné, vibro-akustické atd.) dřeva, materiálů na bázi dřeva, dřevěných výrobků a konstrukcí.
Ing. Jan Tippner, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel:. 545 134 544
e-mail: jan.tippner@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá vývojem a laboratorní výrobou vrstvených a částicových kompozitních materiálů (dřevotřískové desky, OSB, překližky a jiné).
Nabídka expertiz:
Vývoj a optimalizace výroby vrstvených a částicových kompozitů, tj. stanovení technologických operací, optimalizace velikosti částic, stanovení lisovacích parametrů, ověření fyzikálních a mechanických vlastností kompozitních materiálů.
Ing. et Ing. Tomáš Pipíška, Ph.D.
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: +420 720 534 255
e-mail: tomas.pipiska@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá charakterizací vibro-akustických vlastností dřeva a výrobků.
Nabídka expertiz:
Experimentální stanovení akustických parametrů materiálu, laserová vibrometrie, modální analýza.
Ing. Patrik Nop
Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií
tel.: 545 134 045
e-mail: patrik.nop@mendelu.cz
Ústavní laboratoře
Ústav designu a nábytku
Laboratoř se zabývá testování povrchových úprav nábytku a dalších interiérových prvků. Testujeme různé typy nátěrů a laminátů, abychom zajistili jejich trvanlivost, odolnost vůči poškrábání, vlhkosti, vysokým teplotám, UV záření a další.
Nabídka expertiz:
Zkoušení a poradenství v oblasti povrchových úprav nábytku a interiérových prvků; Měření tloušťky nánosu nátěrového filmu, přídržnost povrchu nátěrového filmu, stanovení fyzikálně-mechanických a chemických odolností povrchových úprav nábytku.
doc. Ing. Daniela Tesařová, Ph.D.
Ústav designu a nábytku
tel.: +420 545 134 170
e-mail: daniela.tesarova@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Laboratoř se zabývá hodnocení materiálů na bázi dřeva a alternativních materiálů. Testuje mechanické vlastnosti (tah, tlak, ohyb, modul pružnosti…) a také fyzikálních (kónický kalorimetr) a chemických vlastností (FTIR spektrometr, plynový chromatograf).
Nabídka expertiz:
Hodnocení mechanických vlastností materiálů na bázi dřeva, kompozitních materiálů a jiných; měření hořlavosti a tepelných vlastností materiálů; identifikace chemických látek a charakterizaci materiálů pomocí infračervené spektroskopie.
Ing. Petr Čech, Ph.D.
Ústav designu a nábytku
tel.: +420 545 134 516, +420 545 134 534
e-mail: petr.cech@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny
Laboratoř se zabývá stanovováním parametrů srážko-odtokového procesu a vodní bilance v lesních mikropovodích. Současně se zabývá měřením základních klimatických parametrů tamtéž a testováním vybraných objektů k zadržování vody v lesích. Jedná se o soustavu experimentálních lesních mikropovodí a k nim náležící výzkumné infrastruktury a několik testovacích objektů pro zadržování vody v lesích rovněž s plnou výzkumnou instrumentací.
Nabídka expertiz:
Laboratoř je postavená na principu tzn. Open Water-oriented Living Labs je otevřená vědcům a výzkumníkům, kteří zde mohou realizovat svoje experimenty jak charakteru základního či aplikovaného výzkumu, tak charakteru provozního výzkumu.
Doc. Ing. Petr Kupec, Ph.D.
Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny
tel.: +420 545 134 097
e-mail: petr.kupec@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Laboratoř se zabývá analýzami v oblasti mechaniky zemin zejména s ohledem na zakládání a realizaci drobných staveb v krajině. Je vybavena zařízeními a metodami tak, aby obsáhla všechny zásadní atributy této oblasti.
Nabídka expertiz:
- Klasifikace zemin pro různé využití ve stavebnictví
- Stanovení permeability zemin
- Stanovení smykové pevnosti zemin
- Stanovení modulu pružnosti (CBR test)
- Stanovení zhutnění zemin – Proctorův test
- Laserová difrakční analýza
Ing. Lenka Ševelová
Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny
tel.: +420 545 134 093
e-mail: lenka.sevelova@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Ústav geologie a pedologie
Laboratoř se zabývá zpracováním vybraného spektra hydrofyzikálních, chemických, fyzikálně-chemických i biologických půdních analýz pro vědecké účely i externí právnické a fyzické osoby.
Nabídka expertiz:
Výběrem např. stanovení elementárních prvků v půdě (C, H, N, S) a frakcionace uhlíku, aktivita enzymů spektrofotometricky a fluorescensční metodou, stanovení pH a půdní vodivosti v půdě, stanovení půdních retenčních křivek a textury apod.
Ing. Ladislav Holík, Ph.D.
Ústav geologie a pedologie
tel.: 545 134 037
e-mail: ladislav.holik@mendelu.cz
Ústav matematiky
Laboratoř se zabývá zpracováním dat do grafů, přehledů a tabulek pomocí nástrojů v prostředí Python nebo Jupyter a ve webových frameworcích na Pythonu založených (Solara, Streamlit, Dash).
Nabídka expertiz:
Konzultace, návrh postupu při zpracování dat, tvorba skriptů pro práci s daty, tvorba dashboardů pro prezentaci dat, zajištění automatické aktualizace výstupů pro kontinuálně sbíraná data.
doc. Mgr. Robert Mařík, Ph.D.
Ústav matematiky
tel.: +420 545 134 030
e-mail: robert.marik@mendelu.cz
Laboratoř se zabývá přípravou a zpracováním textů technického charakteru v systému LaTeX a systémů z něj odvozených, včetně podpory LaTeXu v prostředí MS Word.
Nabídka expertiz:
Konzultace, příprava dokumentů pro sazbu na papír i na web, příprava prostředí pro práci s LaTeXem, školení pro práci s LaTeXem, vytvoření šablon, příprava maker, začlenění vzorců a technických diagramů do dokumentů, dávkové zpracování textů.
Mgr. Marie Koktavá, Ph.D.
Ústav matematiky
tel.: +420 545 134 031
e-mail: marie.koktava@mendelu.cz
Ústav ochrany lesů a myslivosti
Laboratoř myslivosti se zabývá komplexním přístupem k biologii, ekologii a managementem volně žijících živočichů. Je vybavena přístroji pro sledování početnosti, zdravotního stavu a hospodaření se zvěří. Zároveň poskytuje prostory pro propojení moderních poznatků do výuky a praxe.
Nabídka expertiz:
- Výzkumný tým oddělení a laboratoře myslivosti má bohaté zkušenosti s terénním sběrem dat o výskytu a početnosti živočišných druhů a sledováním stavu ekosystémů.
- Členové týmu se zabývají aktuálními tématy:
- Početnost a impakt kopytníků na ekosystémy
- Invazní druhy v krajině
- Škody na lesních a zemědělských plochách
- Management konfliktních druhů
- Sledování zdravotního stavu živočichů
- Živočichové v městské zástavbě
- Odhad věku ulovené zvěře pomocí moderních laboratorních metod
- Laboratoř je vybavena sadou několika optických zařízení pro klasický či termovizní monitoring, přípravnou vzorků, pitevnou, mikroskopickým vybavením pro zpracování parazitologických analýz, místností pro přebíjení nástrojů, výpočetní technikou pro sledování GPS telemetrie, rozsáhlou sadou fotopastí, online kamer, odchytovými zařízeními, dronem s termovizí apod.
- Laboratoř má k dispozici rozsáhlé sbírky přírodnin, které jsou využívány ve výuce či propagaci při veřejné výchově a osvětě. Je široce spjata s výukou předmětů: myslivost, management volně žijících živočichů, metodologie sběru dat, lovectví či zpracování závěrečných prací.
RNDr. Ondřej Mikulka, Ph.D.
Ústav ochrany lesů a myslivosti
tel.: +420 545 134 111
e-mail: ondrej.mikulka@mendelu.cz
Entomologická laboratoř je primárně určena pro třídění, identifikaci, preparaci a ukládání vzorků členovců pro výzkumné i výukové účely. Laboratoř disponuje kvalitním optickým vybavením pro detailní pozorování na makroskopické i mikroskopické úrovni. Laboratoř je také zařízena pro chov hmyzu a jeho extrakci z dřevních těles pomocí tzv. fotoeklektorů. V laboratoři je i základní vybavení k extrakci hlístic z hmyzích vektorů nebo vzorků kůry a dřeva. Laboratoř rovněž disponuje zařízením pro zjišťování čichových preferencí hmyzu pomocí dynamického olfaktometru.
Nabídka expertiz:
Entomologický výzkumný tým využívající laboratoř má rozsáhlé zkušenosti s determinací lesního hmyzu, především pak hmyzích škůdců a hmyzu saproxylického. Jiné realizované studie se zabývají pavouky, kteří jsou zde opět determinováni.
Doc. Ing. Jiří Foit, Ph.D.
Ústav ochrany lesů a myslivosti
tel.: +420 545 134 121
e-mail: jiri.foit@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Laboratoř se zabývá determinací původců poškození dřevin, a to převážně dřevokaznými houbami a houbovými patogeny asimilačního aparátu dřevin. Součástí laboratoře je sbírka kultur hub, která v současnosti představuje cca 900 kmenů. Laboratoř slouží především pro studenty ke zpracování závěrečných prací, ke zpracování materiálu pro výzkumné projekty řešené na Ústavu ochrany lesů a myslivosti, a také pro poradenskou činnost. Spolupracujeme s laickou i odbornou veřejností.
Nabídka expertiz:
Běžně prováděné metody související s determinací fytopatogenních hub – od mikroskopie, přes kultivace, detekce a identifikace molekulárními metodami.
Ústav ochrany lesů a myslivosti má k dispozici také přístroje umožňující stromovou mikro, mezo a makro-injektáž. Technologie mikro-injektáže umožňuje efektivní obranu dřevin vůči nejčastějším patogenům a škůdcům. Je založena na principu vpravení látek systémové povahy do pletiv dřeviny, která si je následně rozvede do všech živých pletiv, která jsou následně efektivně chráněna vůči poškozování patogenními agens. Zabýváme se především hledáním nových účinných látek, biopreparátů a nanotechnologií využitelných v obraně dřevin touto technologií. Technologie mezo-injektáže umožňuje podporu vitality mladých dřevin, stagnujících v růstu vlivem působících stresorů na daném stanovišti. Využít lze také obdobně jako mikro-injektáž na obranu těchto dřevin. Technologie makro-injektáže je využívána především na komplexní podporu cenných dřevin. Před aplikací se provede detailní kontrola dřeviny, na jejímž základě je vytvořena unikátní směs mikro a makro nutrientů, cukrů a případně také dalších účinných látek, která je vytvořena na míru pro konkrétní dřevinu. Cílem je především podpora perspektivy a vitality těchto unikátních dřevin.
Nabídka expertiz a technologií:
Hodnocení provozní bezpečnosti stromů ve městech a dalších lokalitách s cennými cíli pádu.
Kontaktní osoby pro fytopatologii a mykologii:
Ing. Dagmar Palovčíková
Ústav ochrany lesů a myslivosti
tel.: +420 545 134 119
e-mail: dagmar.palovcikova@mendelu.cz
Ing. Miloš Trifkovič
Ústav ochrany lesů a myslivosti
tel.: +420 545 134 120
e-mail: milos.trifkovic@mendelu.cz
Kontaktní osoba pro arboristické vybavení:
Ing. Jiří Rozsypálek, Ph.D.
Ústav ochrany lesů a myslivosti
Tel.: +420 545 134 184
E-mail: jiri.rozsypalek@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
Laboratoř se zabývá anatomicko-morfologickou strukturou nadzemních i podzemních orgánů a jejich hydraulickou funkcí. Komplexní anatomicko-morfologické studie jsou nápomocné pro pochopení fyziologie stromů. Například tok v běli je propojen se stavbou xylému. Komplexní anatomicko-morfologická a ekofyziologická studie umožní analýzu stresových faktorů a rizik, které může narušení prostředí přinášet. Cílem anatomickým a ekofyzilogických studií je základní výběr metod, jak postupovat při podezření, že dochází k destabilizaci lesního porostu.
Nabídka expertiz:
Komplexní anatomicko-morfologická a ekofyziologická analýza stresových faktorů ovlivňujících vitalitu dřevin
prof. Ing. Roman Gebauer, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 043
e-mail: roman.gebauer@mendelu.cz
Ing. Roman Plichta, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 043
e-mail: roman.plichta@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Laboratoř se zabývá stanovením věku dřevin, demografickou strukturou populací dřevin a jejich klimaticko-růstovými odezvami.
Nabídka expertiz:
Stanovení věku dřevin, jejich růstové odezvy na rozmanité ekologické faktory, zejména na faktory klimatické
Ing. Martin Šenfeldr, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 500
e-mail: martin.senfeldr@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Sdílené laboratoře sídlící v prostorách Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie a byly zařízené ve spolupráci s Ústavem ochrany lesů a myslivosti. Laboratoř je zaměřena na použití DNA a RNA metod v lesnictví a příbuzných disciplínách. Vybavení laboratoří umožňuje mechanickou homogenizaci biologického materiálu (kulový mlýn Retsch) pro izolaci nukleových kyselin a jejich následné namnožení pomocí enzymatické amplifikace – PCR (termocyklery Eppendorf a Bio-Rad; fluorometr Qubit) a následnou analýzu pomocí separačních metod (horizontální i vertikální elektroforéza včetně transiluminátoru a dokumentačního zařízení). Prostor pro RNA metody je oddělen ve zvláštní místnosti. Sekvenování DNA je zajišťováno službami u externích dodavatelů. Výzkumné aktivity laboratoře jsou zaměřeny na genetickou diverzitu a systematiku rostlin, hub a oomycetů, dále identifikaci patogenů dřevin a původců biotických poškození dřeva. Progresivní výzkum je zaměřen i na problematiku výskytu virů v genomech patogenů dřevin nebo na diverzitu hub v rhizosféře. Laboratoř slouží především k výzkumným aktivitám zaměstnanců i studentů fakulty ve spolupráci s řadou zahraničních i tuzemských vědeckých pracovišť.
Ing. Peter Mendel, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel. 545 134 557, 545 134 053
e-mail: peter.mendel@mendelu.cz
prof. RNDr. Michal Tomšovský, Ph.D.
Ústav ochrany lesů a myslivosti
tel. 545 134 115
e-mail: michal.tomsovsky@mendelu.cz
Ekofyziologické studie jsou soustředěny především na dynamiku transpiračního proudu a růstových změn kmene měřených pomocí dendrometrů.
Zabýváme se i fotosyntézou (měřenou gazometricky i odvozenou z fluorescence chlorofylu), vodním potenciálem a spektrální reflektancí na úrovni listu. Ekofyziologické měření je také doplněno minerální analýzou listoví a analýzou koncentrace nestrukturálních sacharidů.
Nabídka expertiz:
Komplexní anatomicko-morfologická a ekofyziologická analýza stresových faktorů ovlivňujících vitalitu dřevin
doc. Ing. Josef Urban, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 776 041 3030
e-mail: josef.urban@mendelu.cz
prof. Ing. Roman Gebauer, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 043
e-mail: roman.gebauer@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie odborně spravuje herbář a sbírku unikátních dřevin. Jedná se o živou botanickou sbírku.
Herbář obsahuje ca 100 tisíc herbářových položek rostlin, ale třeba i šišek jehličnanů či plodů a semen jedno a dvouděložných rostlin z celého světa. Slouží ke studiu morfologie rostlin a identifikace rostlin. Nejvýznamnější součástí je celosvětová sbírka herbářových položek vrb (Salix).
Živé sbírky se nachází v arboretech Řícmanice a Křtiny na území ŠLP Křtiny. Cílem arboret je péče o unikátní sbírku dřevin (cca 800 druhů z většiny kontinentů světa), včetně testování možností růstu cizokrajných druhů dřevin v našich podmínkách.
Nabídka expertiz:
Veřejnost si může objednat komentovanou prohlídku v arboretu Křtiny či Řícmanice. Veškeré informace jsou k dispozici zde: https://arboretum-krtiny.cz/
Ing. Martin Šenfeldr, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 500
e-mail: martin.senfeldr@mendelu.cz
doc. Ing. Radomír Řepka, Ph.D.
Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie
tel.: +420 545 134 057
e-mail: radomir.repka@mendelu.cz
Ústav ekologie lesa
Prostory laboratoře slouží ke zpracování biologického materiálu živočichů (srst, trus, orgány). Součástí zázemí laboratoře sekundární produkce je i pitevna.
Nabídka expertiz:
Na laboratoř se vztahuje oprávnění k používání (volně žijících) pokusných zvířat podle § 15a odst. 2, § 15b, § 20 odst. 1 písm. g) zákona na ochranu zvířat a použití zvířat odchycených ve volné přírodě k pokusům v prostorách zařízení (§ 17d odst. 2 zákona na ochranu zvířat) – jedná se o chov vybraných volně žijících druhů drobných savců (hraboš, myšice, norník).
doc. Ing. Luboš Purchart, Ph.D.
Ústav ekologie lesa
tel.: +420 545 134 012
e-mail: lubos.purchart@mendelu.cz
V rámci širšího konsorcia výzkumných institucí byla vytvořena národní síť výzkumných ploch s online stanicemi pro monitoring stavu lesních ekosystémů. Monitorovací síť je zaměřená na sledování růstové reakce dřevin v měnících se podmínkách prostředí, včetně dopadů sucha.
Nabídka expertiz:
Síť stanic představuje efektivní nástroj poskytující přehledné, časově a místně aktuální informace o stresu suchem, vitalitě a produkci lesních ekosystémů.
Ing. Jan Světlík, Ph.D.
Ústav ekologie lesa
tel.: +420 545 134 188
e-mail: jan.svetlik@mendelu.cz
Stanice je součástí národní vědecko-výzkumné infrastruktury pro sledování uhlíku v ČR – CzeCOS a monitorovací sítě DendroNetwork. Poskytuje zázemí ke zkoumání vlivu klimatu na fungování smrkového ekosystému. Provádí se tu fenologická a dendrochronologická pozorování. Současně probíhá i dlouhodobý monitoring toků energie a látek.
doc. Ing. Luboš Purchart, Ph.D.
Ústav ekologie lesa
tel.: +420 545 134 012
e-mail: lubos.purchart@mendelu.cz
Ústav techniky
Poskytujeme konzultace v oblasti ergonomie, kvality pracovního prostředí a sociální komunikace. Provádíme měření ergonomických parametrů pracoviště, multisignálové měření fyziologických veličin, digitální záznam pohybu a hodnocení ergonomických rizik.
Mgr. Eva Abramuszkinová Pavlíková, M.A., Ph.D.
Ústav techniky
tel.: +420 545 134 310
e-mail: eva.pavlikova@mendelu.cz
Poskytujeme konzultace v oblasti provozního nasazení harvestorů a vyvážecích traktorů v různých výrobně-technických podmínkách LH a dále pak v oblasti přesnosti a spolehlivosti měřících systémů harvestorů a vyvážecích traktorů. Provádíme školení operátorů na simulátoru harvestoru a vyvážecího traktoru John Deere a ve spolupráci s ABA International zajišťujeme mezinárodně platné profesní kvalifikační zkoušky operátorů harvestorů a vyvážecích traktorů.
Ing. Tomáš Zemánek, Ph.D.
Ústav techniky
tel.: +420 545 134 150
e-mail: tomas.zemanek@mendelu.cz
Poskytujeme konzultace v oblasti vlivu lesní techniky na člověka a prostředí v lesním hospodářství. Zajišťujeme měření na dynamometru, měření hluku a vibrací motorových pil a další techniky. Posuzujeme poškození půdy a stojících stromů vzniklé činností lesní techniky.
Ing. Luboš Staněk, Ph.D.
Ústav techniky
tel.: +420 545 134 155
e-mail: lubos.stanek@mendelu.cz
Provádíme školení práce s motorovou pilou akreditované v Národní soustavě kvalifikací. Školení je zaměřeno na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a pracovní techniky v různých výrobně-technických podmínkách LH. Dále, ve spolupráci s ABA International zajišťujeme mezinárodně platné profesní kvalifikační zkoušky práce s motomanuálními a mechanizovanými prostředky v lesním hospodářství a arboristice.
Ing. Pavel Nevrkla
Ústav techniky
tel.: +420 545 134 099
e-mail: pavel.nevrkla@mendelu.cz
Ústav zakládání a pěstění lesů
Laboratoř poskytuje zázemí pro zkoušky kvality semenného materiálu a osiva lesních dřevin, morfologické a fyziologické kvality sadebního materiálu lesních dřevin a kvality půdy a pěstebních substrátů. Součástí laboratoře je rovněž sbírka osiva lesních dřevin. Laboratoř slouží především pro výuku a zpracování závěrečných prací studentů a pro řešení výzkumných projektů Ústavu zakládání a pěstění lesů. V případě potřeby poskytujeme zázemí i pro ostatní ústavy Lesnické a dřevařské fakulty a realizujeme rovněž poradenskou činnost pro odbornou i laickou veřejnost.
Nabídka expertiz:
Laboratoř realizuje zkoušky kvality semenného materiálu a osiva dle ČSN 48 1211.
Laboratoř realizuje zkoušky kvality sadebního materiálu dle ČSN 48 2115.
Laboratoř realizuje další vybrané zkoušky kvality osiva, substrátů a rostlin pro potřeby výuky a výzkumu. Unikátní ve střední Evropě je zejména vybavení pro třídění osiva metodou IDS, resp. eliminace mrtvých semen z oddílů osiva.
Laboratoř nyní poskytuje zázemí zejména pro testování biologických přípravků na ochranu semen lesních dřevin, eliminace používání pesticidů při pěstování lesních dřevin a hodnocení rostlin testovaných v různých variantách adaptačních opatření v souvislosti se změnou klimatu.
Ing. Kateřina Houšková, Ph.D.
Ústav zakládání a pěstění lesů
tel.: +420 545 134 132
e-mail: katerina.houskova@mendelu.cz
Zde naleznete přístrojové vybavení laboratoře.
Laboratoř se zabývá problematikou měření a kubírování kulatiny na pilařských provozech a skladech kulatiny, a dále pak tříděním kulatiny a řeziva podle jakosti příp. pevnosti.
Nabídka expertiz:
Kalibrace elektronických měřicích zařízení geometrických parametrů využívaných pro fakturaci a/nebo třídění dříví. Školení třídičů kulatiny nebo řeziva.
doc. Ing. Karel Janák, CSc.
tel.: +420 545 134 161
e-mail: karel.janak@mendelu.cz