Vědci LDF získali uznání od UNESCO

26. 2. 2020
Dvacetiletá práce vědců naší fakulty na ostrově Sokotra jim vynesla uznání od agentury UNESCO. Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF se stal partnerem světové kampaně UNESCO „connect2socotra" zejména díky praktickým výsledkům na poli obnovy lesa a záchrany endemických dřevin a vědeckým úspěchům publikovaným v prestižních vědeckých časopisech.

Ostrov Sokotra leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu a správně patří pod nestabilní Jemen. Kampaň UNESCO „connect2socotra“ slouží především ke zvýšení mezinárodního povědomí o vysoké biodiverzitě ostrova, o její zranitelnosti a nezbytné potřebě ochrany tamní biodiverzity. (https://en.unesco.org/connect2socotra/campaign).

Tým vědců z LDF bude také od letošního roku hlavním koordinátorem projektu prestižní švýcarské nadace Franklinia, zaměřeného na záchranu osmi endemických druhů kadidlovníků, rostoucích pouze na Sokotře. V projektu jsou dále zapojeny Královská botanická zahrada v Edinburghu a Botanická zahrada v Římě spolu s římskou univerzitou Sapienza.

Prof. Naděžda Naděždina a prof. Petr Maděra jsou hostujícími editory zvláštního čísla časopisu Forests, které vyjde v letošním roce a které bude věnováno ikonickým dračím stromům, z nichž jeden – dračinec rumělkový, je endemitem Sokotry. Tým LDF však zkoumá i další druhy stromovitých dračinců v Ománu, Etiopii, Kapverdských ostrovech, Maroku, Kambodži či Kanárských ostrovech. (https://www.mdpi.com/journal/forests/special_issues/dragon_trees)

V neposlední řadě bude tým LDF v letošním roce pořádat pravidelné setkání Přátel Sokotry, světového společenství badatelů různých oborů, které spojuje zájem o záchranu přírodního a kulturního dědictví Sokotry. Jednání bude probíhat v Brně od 24. do 27.září 2020. (https://fraxinus.mendelu.cz/tropicalforestry/friends-of-soqotra-19th-conference-and-agm/)

Kontakt:

prof. Dr. Ing. Petr Maděra, petrmad@mendelu.cz, ÚLBD LDF

 

Více aktualit

Všechny aktuality