Studující LDF MENDELU uspěli v eko-designérské výzvě Reborn Design 2024

19. 6. 2024

Studentky a studenti programů Design nábytku a Tvorba a výroba nábytku se již podruhé pod vedením vyučujícího Milana Šimka v rámci Ateliéru nábytku zapojili do eko-designérské výzvy Reborn Design. Soutěžící LDF MENDELU k realizaci svých nápadů využili všechny čtyři kategorie odpadového materiálu letošní výzvy. Jejich návrhy zabodovali napříč kategoriemi. Na MENDELU putuje celkem sedm cen.

Účastníci výzvy pracují s myšlenkou, jak zhodnotit různé druhy odpadových materiálů a vyrobit z nich užitečné produkty. Udržitelná designová řešení musí předložit během tří měsíců. Při realizaci musí využít minimálně 95 procent materiálu z přihlášených výzev. Odborná porota hodnotí nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologickou realizovatelnost.

O ceny za ekodesign letos usilovalo 69 soutěžních projektů od produktových designérů a architektů z dvou univerzit: Ústav designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně a Ústav designu Fakulty architektury ČVUT. Mimo to se do výzvy zapojili i zahraniční studenti programu Erasmus+ z Anglie, Maďarska a Polska.

Sedm ocenění získali studující Ústavu designu a nábytku LDF MENDELU:

Stírací losy SAZKA, podkategorie papír – vyřazené knihy

• 1. místo Martin Zedníček – Mesh květináč
  • 2. místo Ondřej Stoček – SHIDO podtácky
  • 3. místo Mária Bartková – Booknest šperkovnice a Drozd Yevheniia – Happy House králík

Plastové obaly (polypropylen) z výrobků British American Tobacco

3. místo Petr Syrový – CLICK vypínače

Mix obalových materiálů LIKO-S, strečové fólie, vázací pásky, pěnové rozdělovače

3. místo Karina Logvinenko – Pløstä bag – růžovo-zelená kabelka

Speciální kategorie, luxusní dárky z plastu (PP) a doplňkového materiálu

2. místo Alexandra Havryljuková – DUCLO hodiny

Vítěze vybrala jedenáctičlenná odborná porota složená z akademiků, zástupců partnerů a odborníků na cirkulární ekonomiku.

“Letos mě nadchla elegance a jednoduchost některých návrhů. Je vidět, že se za pár let studenti v přemýšlení posunuli. Respektují principy cirkulárního designu, jako je recyklovatelnost, opravitelnost a dlouhodobost,“ zhodnotila letošní Reborn Design Jitka Hvězdová, spoluzakladatelka CEO studia produktového designu Plastenco.