Studenti MENDELU si ze soutěžní přehlídky GRAND PRIX MOBITEX 2024 – Student odnesli pět cen

1. 3. 2024

Pět cen, první místo a třetí místo v hlavní kategorii GRAND PRIX MOBITEX 2024, a dále tři další ocenění získali studenti Ústavu designu a nábytku Mendelovy univerzity v Brně na soutěžní přehlídce GRAND PRIX MOBITEX 2024 – Student, což představuje významný úspěch. Soutěžním tématem byl Dětský nábytek a hračka. Ceny jsou udělovány v rámci veletrhu Mobitex studentům středních a vysokých škol z Česka i Slovenska. Letos se do soutěže zapojilo šest středních a pět vysokých škol.

• Cenu GRAND PRIX MOBITEX 1. místo a Cenu čalounického řemesla získala:

Sára Káňová – absolventka NMgr. studijního programu Design nábytku LDF MENDELU a její Kolébka

Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.

Dětská kolébka vyniká především neobvyklým a poměrně složitým tvarováním s využitím tradičního řemeslného zpracování dřeva. Autorka pomocí zvolených materiálů a použitím vhodných výrobních technologií dosáhla nadčasového řešení. Díky nízké hmotnosti lze kolébku jednoduše přesouvat a tím usnadnit matce fungování s dítětem v prvních měsících jeho života.

Materiál: dřevo, látka, ořechové dřevo, technický filc, bavlněná látka

Kolébka / Cena GRAND PRIX MOBITEX, 1. místo; Cena čalounického řemesla
Sára Káňová
  • Cenu GRAND PRIX MOBITEX 3. místo a cenu Klastru českých nábytkářů získala:

Lucie Štěpánková – absolventka NMgr. studijního programu Design nábytku LDF MENDELU s návrhem Tuhletto – dětská postýlka

Dětská postýlka pro děti do věku 3–4 let nabízí několik možností použití, například odejmutí předního dílu, aplikování nízké zábrany pomocí speciálních spojovacích prvků, snadnou změnu výšky roštu a odložení nejnutnějších věcí do oboustranného úložného prostoru. Postýlku lze snadno přemístit a využívat i jako dětskou pohovku s nosností do 60 kg. Autorka uplatnila speciální spojovací prvky, které umožňují jednoduché sestavení postýlky pouze pomocí imbusového klíče.

Vedoucí práce: Ing. Milan Šimek, Ph. D.

Materiál: dřevo, kompozit, látka

Cena GRAND PRIX MOBITEX, 3. místo; cena Klastru českých nábytkářů
Lucie Štěpánková
  • Cenu Národního centra nábytkového designu získala:

Petra Krupičková – studentka NMgr. studijního programu Design nábytku na LDF MENDELU s návrhem Pety – dětská rozkládací židle

Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.

Dětská židle je praktickým nábytkem pro nejmenší z hlediska variability i stability. Díky neodymovým magnetům, které oba kusy nábytku vpředu i vzadu spojují, lze dětskou židli jednoduše rozložit na židličku a stoleček. Výrobek lze snadno implementovat do hromadné výroby. Jedná se o dětskou židli, která splňuje požadavky stability, variability pro dětské činnosti, snadno se skládá i rozkládá.

Materiál: dřevo, truhlářská překližka 12 mm

Cena Národního centra nábytkového designu
Petra Krupičková

„Prezentace prací na výstavách a soutěžích slouží studentům k tomu, aby své práce mohli porovnat s pracemi svých kolegů z ostatních vysokých škol a získali zpětnou vazbu, a konečně je to možnost, jak práce představit široké veřejnosti. Úkolem odborné poroty je pak posoudit kvalitu výrobku z různých úhlů pohledu, ať už je to míra inovativního řešení, ergonomické hledisko, aplikace nových materiálů, technologií a samozřejmě i estetické hledisko výrobku. Je to právě vzhled výrobku, co vnímáme jako první a co podstatně ovlivňuje to, zda si uvedený produkt koupíme. Kladné ohlasy z řad široké veřejnosti jsou pro studenty tou nejlepší pochvalou. Získané ocenění je bonusem navíc, který ale zcela jistě potěší,“ říká k soutěži Jaroslav Svoboda z Ústavu designu a nábytku MENDELU.