Student hledá cestu, jak pomoci stromům s historickým přesahem

21. 1. 2021
Řešením, jak "zachránit" čtyři lipy velkolisté Pod Zápovědským kopcem, by mohlo být jejich prohlášení za památné stromy.

Karel Novák – student LDF MENDELU a současně výzkumník projektu I na Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie se chce pokusit o „záchranu“ čtyř lip velkolistých, které rostou na maloplošném chráněném území zvaném Pod Zápovědským kopcem poblíž obce Kostelec na Hané v okrese Prostějov.

„Jde především o ztracené sakrální místo s historií, která má přesahy minimálně do napoleonských válek. Stromy jsou průměrné velikostí, ale zdravé. Jediné, co je trápí, je okolní porost topolu kanadského, který jim stíní a který je bude brzy ohrožovat selháním větví nebo celých jedinců. Můj primární cíl není vyhlásit památné stromy, ale zajistit jejich „záchranu“. Dospělé a zdravé stromy, byť průměrné velikosti, totiž v oblasti agrární Hané nemají takové zastoupení jako jinde,“ vysvětluje Karel Novák pohnutky, které ho přiměly jednat.  

Poté, co veřejně oslovil občany blízkého města s žádostí o historické fotografie místa či další informace týkající se stromů a lokality, připravil dokument shrnující všechna fakta. Dokument je adresován Krajskému úřadu Olomouckého kraje, jenž chráněné území, kde se stromy nachází, spravuje. 

Kontakt: karel.novak@mendelu.cz 

Foto: Karel Novák

Více aktualit

Všechny aktuality