Setkání českých lesníků s ambasadorkou EU v Mongolsku

22. 11. 2021
Po dvouleté pauze se expertní lesnický tým MENDELU vydal opět do Mongolska. Vyvrcholením letošního pobytu bylo setkání s Axelle Nicaise, velvyslankyní Evropské unie v Mongolsku.

Schůzku v sídle Evropské unie (EU) v Ulánbátaru zorganizoval český velvyslanec v Mongolsku Jiří Brodský.

Velvyslankyně EU v Mongolsku Axelle Nicaise je s českými lesnickými aktivitami MENDELU v Mongolsku obeznámena, včetně nadcházejícího projektu STREAM. Projekt STREAM (Sustainable Resilient Ecosystem and Agriculture Management in Mongolia) si klade za cíl do roku 2024 přispět k implementaci inovativních a dlouhodobě udržitelných principů hospodaření v krajině s ohledem na výzvy spojené s problematikou potravinového systému a klimatickými změnami.

Stěžejním tématem schůzky bylo směřování Evropské komise a její prioritní pilíře v kontextu závěrů klimatické konference v Glasgow a také nová iniciativa mongolského prezidenta Ukhnaagiina Khürelsükha “Miliarda vysázených stromů”.

„Podpora Evropské unie v exotických zemích v prestižních projektech jako je STREAM a v dalších potenciálních aktivitách je velmi důležitá. Tato podpora by nebyla možná bez zdejšího dobrého zvuku České republiky, řekl k setkání Jiří Brodský, český velvyslanec v Mongolsku.

Účastníci schůzky se shodli na dalším společném směřování v otázce zavádění udržitelné péče o mongolské lesy do praxe, vzdělávání a výzkumu, s důrazem na podporu studia mongolských studentů v ČR a dalších částech Evropy.

Axelle Nicaise přislíbila v příštím roce účast na vzdělávacích a výzkumných outdoorových aktivitách našich odborníků v lesnickém středisku Domogt Shariin Gol a taktéž na plánech k 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela.

Kontaktní osoby pro více informací: Ing. Antonín Kusbach, Ph.D., Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF MENDELU; e-mail: antonin.kusbach@mendelu.cz; Ing. Jan Šebesta, Ph.D., Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie LDF MENDELU; e-mail: sebestian.cz@gmail.com

 

Více aktualit

Všechny aktuality