Prosincový den otevřených dveří na LDF MENDELU

13. 11. 2023

V pátek 8. prosince 2023 proběhne na všech ústavech Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU den otevřených dveří s bohatým programem plným ukázek.

Den otevřených dveří v pátek 8. prosince 2023 začíná v 9.00 a trvá do 14.00. Co vás v průběhu pěti hodin čeká?

 • Potkáte se s našimi vyučujícími, kteří vám ukážou učebny, zajímavé pokusy, exponáty a můžete se jich zeptat na vše, co vás zajímá jak ohledně studia, tak i praxí. 
 • Těší se na vás i naši ambasadoři pro jednotlivé studijní programy. Proberte s nimi jak studium, konkrétní předměty, tak i studentský život na LDF!
 • Určitě byste neměli zmeškat setkání s naší studijní referentkou pro přijímací řízení. Vybrat si můžete ze dvou časů, a to buď v 10.30, nebo v 12.00; učebna B02, 1. NP. Dozvíte se zásadní informace týkající se jak přijímacího řízení, tak prvního roku studia na LDF MENDELU.
 • Trasu, kam se v rámci fakulty vydáte, si určíte sami podle svých zájmů. Vybavíme vás mapkou a seznamem stanovišť. Na strategických místech budou připraveni zkušení studenti, kteří vám rádi poradí a navigují vás.
 • Naši studenti jsou hodně akční. Na fakultě funguje Spolek posluchačů LDF a ten má pod sebou několik sekcí. Nepřeslechnete naše trubače a nepřehlédnete sokolníky s jejich dravci.
 • Potkáme se v prosinci, takže teplý nealkoholický punč přijde vhod.

PROGRAM DNE OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 8. 12. 2023

BUDOVA B

 • Geoinformatika! Těšte se na přehlídku technických vychytávek: dron s pevnými křídly, senzory, elektronické tachymetry, statický pozemní laserový skener, ruční elektronické tachymetry, statický pozemní laserový skener, ruční laserový skener, rotační laser…

Místo: Ústav hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky, 1. NP, strojový sál

 • Technika! V 1. NP si můžeš vyzkoušet, jak by ti to šlo s harvestorem a prohlédneš si jedinečnou přehlídku motorových pil. Ve 3. NP v ergonomické laboratoři ti vysvětlí, jak fungují chytré hodinky s hrudním pásem, měřiče hluku a vibrací či kolíčkový test.

Místo: Ústav techniky, 1. NP a 3. NP, knihovna Ústavu techniky

 • Ekologie lesa! Od mikroskopu do lesa! Odhalte tajemství lesních ekosystémů skrze okuláry mikroskopu a objevte fascinující svět genetické rozmanitosti a ekologických interakcí, které formují naše lesy.

Místo: Ústav ekologie lesa, 1. NP

 • Geologie a pedologie! Zažiješ návrat do počátků aneb jak to celé začalo. Bylo by vůbec něco bez půdy a jak se půda vyvíjela? A položili jste si někdy otázku o užitečnosti kamenů v každodenním životě? Je to prostě jenom kus šutru, nebo jsou kameny dokonce tak důležité, že je potřebuje i lidské tělo?

Místo: Ústav geologie a pedologie, 2. NP, chodba, knihovna

 • Myslivost! Bobři, divoká prasata, moderní lovecká technika a spousta informací. To tě čeká na myslivosti. 
 • Ochrana lesa! Poznáš, že na všem, na každé maličkosti v přírodě záleží. Vše v přírodě souvisí se vším. Nechej si to ukázat, protože když to budeš „umět číst“, pochopíš, co se v danou chvíli s lesem děje.

Místo: Ústav ochrany lesů a myslivosti, 2. a 3. NP, sbírky, laboratoře

 • Krajina a stavby v ní! Sem zamiř, pokud tě zajímá, jak jsou věci v krajině propojeny a jak fungují. Dozvíš se, co všechno dokáže krajinář. Jedno téma za všechny: Jak to například umí s vodou, aby zůstala v krajině a rychle se z ní neztrácela.

Místo: Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny, 4. NP, chodba, laboratoř, knihovna

 • Lesnictví! Pěstujeme lesy pro klimatickou změnu, takže se můžeš těšit na praktické ukázky týkající se obnovy lesních porostů, ale taky deformací kořenových systémů stromů nebo poznávání semen.

Místo: Ústav zakládání a pěstění lesů, 4. NP a 5. NP, chodba, laboratoř, zasedací místnost ústavu (naproti učebně B35)

 • Lesnická ekonomika a politika! Není nad to, když si člověk umí věci dobře naplánovat a spočítat. Ani lesnictví se bez toho neobejde. Proto běž a sestav si svůj byznys plán nebo si vyzkoušej, jak jsi na tom s finanční gramotností.

Místo: Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky, 5. NP, učebna B41

 • Botanika! Poznáte dřeviny? Čeká na vás poznávačka, kde si své znalosti ověříte. Uvidíte herbáře, jaké jste možná ještě neviděli, a také přehlídku měřicích přístrojů a čidel, bez nichž se odborníci při studiu životních projevů dřevin neobejdou. 

Místo: Ústav lesnické botaniky, dendrologie a biocenologie, 5 NP, chodba

 • Matematika! Těš se na matematicko-fyzikální modely a hříčky nebo na ukázky optických klamů založených na perspektivě.

Místo: Ústav matematiky, 5. NP, B44

 • Dřevařství! Tomograf a dřevo? Ano! Můžeme určit zdraví stromu nebo poškození dřevěných trámů. Dřevo je velmi pevné, ale také tvárné! Podaří se ti ho ohnout?

Místo: Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií, 6. NP, chodba u výtahu

 • Dendrochronologie! Objasníme ti, jak víme, odkud připlavalo dřevo na pobřeží Islandu, kdy byla vyhloubena studna nalezená při archeologických vykopávkách, kdy postavena roubenka v Beskydech, anebo jak se mění klima v České republice či v Norsku. 

Místo: Laboratoř dendrochronologie, 6. NP

Zajímají tě studijní programy „STAVBY NA BÁZI DŘEVA“, „TECHNOLOGIE A MANAGEMENT ZPRACOVÁNÍ DŘEVA“ či nový program „BIOMATERIÁLY“?

 • Projdi si v budově „B“ Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií, v budově „P“ naše dílny a prohlédni si také experimentální měřicí modul za budovou „M“.

Design lab MENDELU

Biomateriály! Dozvíš se, proč jsou materiály z dílny jménem Příroda lepší, než ty, které vymyslel a navrhl člověk. Ukážeme ti, jak tyto materiály ve spolupráci s přírodou vyrábíme, jak vypadají a k čemu všemu se dají použít.

BUDOVA P

 • Dílny a multifunkční učebna! To jsou především vzorky oken a dveří, skladby stěn, modely krovů a jiných konstrukcí, dále CNC a naše moderně vybavené dílny. 

ZA BUDOVOU M

 • Experimentální modul! Naši vědci postavili v kampusu experimentální modul. Díky němu můžou zkoumat konstrukční vlastnosti dřevostaveb a analyzovat, nakolik jsou funkční. Pokud se chcete věnovat dřevostavbám, určitě modul navštivte. 

Místo: Experimentální měřicí modul, za budovou M, viz mapa

BUDOVA T

 • Design a nábytek! Navštiv showroom v přízemí s inspirativními kousky nábytku, převážnou většinu vyrobili naši studenti a řada z věcí získala ocenění na studentských soutěžích. Pak pokračuj do vyšších pater. V provozu budou i 3D tiskárny. V učebně T413 tě naši odborníci seznámí s CAD aplikací a vizualizací. Představí ti detailně studijní programy Design nábytku, dozvíš se informace o talentové zkoušce, která je součástí tohoto oboru, a Výroba nábytku. Určitě se taky zastav v budově „P“, kde máme CNC stroje a moderně vybavené dílny.

Místo: Ústav designu a nábytku

Více aktualit

Všechny aktuality