Podzimní den otevřených dveří v Arboretu Křtiny ve znamení novinek, ale i dopravních komplikací

19. 10. 2022

Každoročním vyvrcholením sezony v Arboretu Křtiny je podzimní den otevřených dveří. Letos připadá na sobotu 22. října. Arboretum má otevřeno od devíti hodin a návštěvníci se mohou těšit na oblíbené komentované prohlídky, stromy i keře v pestrých barvách podzimu, ale také nový mobiliář pamatující mimo jiné i na cyklisty.

Arboretem se vine několik tras a je už na každém, kterou si vybere, podle toho, jaký cíp světa a jeho dřeviny ho víc zajímají. Procházku se zastaveními u největších krás podzimního arboreta garantují komentované prohlídky s odborníky Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. „Bukový les barvící se na pozadí jehličnanů stojí za to. Z pestrobarevných listnáčů se do žluta a zlatova barví jinan dvoulaločný nebo zástupci rodu ořechovec a samozřejmě i různé druhy bříz. Do purpurových tónů se mění listy u dřínů japonských a nejkrásnějšími barvami hýří na podzim javory, javor cukrový, dlanitolistý, Sieboldův a další, mezi nimi i náš mléč a klen. Jasné barvy prozáří i keřovité svídy, skalníky a brsleny křídlaté. A je toho ještě mnohem víc,“ vypočítává podrobně krásy podzimního arboreta Luboš Úradníček z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Vedení arboreta každoročně přichází s nejméně jednou novinkou. Na letošek připadají hned dvě. Tou první je dřevěná svatební brána nainstalovaná v sousedství svatební louky, neboť arboretum je oblíbeným místem svatebčanů. „Brána a lavice jsou vyrobeny z Thermowoodu. Jedná se o tepelně upravené dřevo, v tomto případě modřín, které je při procesu vystaveno vysokým teplotám v rozmezí 180-220°C. Dřevo, které projde tímto procesem, má vyšší trvanlivost, což oceníme právě ve venkovních podmínkách,“ doplňuje k designové stavbě správkyně arboret ŠLP Křtiny Petra Packová.

Druhou, zcela čerstvou novinkou, je pět masivních dubových setů určených k odpočinku. „Dva z těchto setů jsme umístili na parkoviště před arboretem, odpočinout si zde můžou například turisté unavení hledáním hub. Další tři dubové sety se nachází přímo na hrázi v arboretu, takže se při odpočinku můžete nechat okouzlit scenérií rybníka a barevných stromů. Když posedíte tiše, odměnou vám možná bude ledňáček, který se jako drahokam mihne nad hladinou,“ přibližuje atmosféru podzimního arboreta Petra Packová. Nové odpočinkové místo přibylo i na jedné z oblíbených návštěvnických tras, konkrétně (S)mysl mezi stromy.

Část návštěvníků přijíždí do arboreta na jízdních kolech, proto byly instalovány za vstupní bránou dva nové pozinkované stojany na kola.

Letos podzimní akci komplikuje dopravní omezení. Vozovka u Jedovnic je uzavřená. Na akci je možné se dopravit automobilem, na jízdním kole či pěšky, veřejnou dopravou není zastávka u arboreta obsluhovaná. Ačkoli směrem od Křtin je trasa značena jako slepá komunikace, lidé se po ní k arboretu dostanou.

Mapa se zakreslenou trasou ve směru od Křtin: https://mapy.cz/s/govamadulo

Arboretum bude otevřeno od 9.00 do 17.30. Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední v 16.00. Vstupné dobrovolné.

Kontaktní osoba pro více informací: Petra Packová – správkyně arboret a lesní pedagožka Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, tel.: +420 778 782 728;

e-mail:  petra.packova@slpkrtiny.cz