ZAČATKY A 20. LÉTA
- 24. červenec 1919 – usnesením Národního shromáždění založena Vysoká škola zemědělská v Brně (VŠZ v Brně) s odborem hospodářským a lesnickým. Studium trvalo 4 roky a vyučovalo se česky. Brno se záhy stalo uznávaným centrem lesnické vzdělanosti.
- 27. říjen 1920 – zahájeno vlastní studium na lesnickém odboru. Zapsáno bylo prvních 208 posluchačů. Na školu přicházeli v prvních letech skvělí odborníci z praxe, kteří svými zkušenostmi a rozhledem získali vážnost lesnickému učení. Propojením pedagogiky a výzkumu dosáhla škola již v počátcích významných výsledků. Česká lesnická věda se těšila mezinárodní úrovni, přičemž zůstala věrná svému poslání: sloužit lesnické praxi.
- 1922–1924 – Moravský zemský výbor přistoupil k výstavbě budovy Zemských výzkumných ústavů zemědělských.
- 1922 – převodem adamovského velkostatku zřízen Školní statek (později Školní lesní závod, nynější Školní lesní podnik „Masarykův les“ Křtiny (ŠLP ML Křtiny). Školní statek o rozloze 11 000 ha výrazně posílil pozici lesnického školství v Brně.
- 1. leden 1923 – Školní statek předán lesnickému odboru VŠZ v Brně.
NUCENÉ UZAVŘENÍ ŠKOL
- 17. listopad 1939 – narušení vývoje v důsledku uzavření vysokých škol německými okupanty.
- 3. květen 1945 obnovena činnost VŠZ v Brně.
40.–50. LÉTA
- převratné hospodářsko-politické a sociální změny vnesly do řízení a chodu VŠZ v Brně značnou nestabilitu. Politicky nepohodlní učitelé byli propouštěni a jejich místa byla obsazována aktivními členy Československého svazu mládeže a Komunistické strany Československa.
50.–60. LÉTA
- 1. září 1950 – vznikla fakulta lesnická se šesti katedrami a fakulta zemědělská se sedmi katedrami. Byl ustaven směr ekonomický, dřevařský, pěstební, produkční, stavební, technický a těžebně technologický.
- 1. červen 1952 – Lesnická fakulta byla začleněna do svazku Vysoké školy stavitelství v Brně, studium bylo prodlouženo na pět let.
- 1. červen 1956 – fakulta byla opět vyňata ze svazku Vysoké školy stavitelství a znovu přičleněna k VŠZ v Brně. Ta byla přejmenována na Vysokou školu zemědělskou a lesnickou v Brně. O tři roky později se název školy opět upravil na VŠZ v Brně.
- 1960 – zahájena výstavba vysokoškolských kolejí v Brně v Kohoutově ulici. Práce byly dokončeny o pět let později.
- 1964–1969 – studenti vydávali časopis LEF reflektující mimo jiné i politické změny ve společnosti, kvůli čemuž byl časopis zakázán.
70.–80. LÉTA
- 1970 – zavedena nová organizace studia jako reakce na požadavek jeho důsledné obsahové přestavby.
- 1971 – zahájeno budování Mysliveckého výukového a vědecko-výzkumného areálu v Lednici.
- 1986 – došlo k úpravě učebního plánu a byla zahájena výstavba externího účelového pracoviště v Útěchově u Brna. (Dnes zde probíhá výroba stavebních konstrukcí ze sbíjených vazníků).
- 1989 – listopadové události doprovázel vznik stávkového výboru studentů. Byly ustanoveny akademické rady fakult a akademické rady univerzity – jejich nástupcem jsou současné akademické senáty. Částečně bylo zrekonstruováno vedení univerzity, fakult, kateder, kolegií děkanů a vědeckých rad fakult a univerzity.
90. LÉTA–SOUČASNOST
- 1990 – zahájeno postgraduální studium doktorských studijních programů (Ph.D.), dochází k ustavení akademických senátů fakult a univerzity. O rok později byly katedry na fakultě přejmenovány na ústavy jako návrat k předválečné tradici. Součástí ŠLP Křtiny se stala Výzkumná stanice Křtiny zaměřená na vývoj a výrobu lesnické techniky. Zahájena výuka samostatného programu Dřevařské inženýrství.
- 1992 – Státní zkušebna stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně byla převedena do správy VŠZ v Brně jako její dřevařské výzkumné pracoviště.
- 1992 – obnoven provoz studentského klubu Green (založen roku 1969).
- 1993 – Lesnická fakulta přejmenována na Lesnickou a dřevařskou fakultu.
- 1995 – Vysoká škola zemědělská v Brně se stala nově Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou v Brně.
- 1996 – ústavům dřevařského oboru předán do užívání dřevařský pavilon – budova T.
- 1997 – do nabídky studia přibyl samostatný program Krajinné inženýrství.
- 1999 – do provozu uveden pavilon dřevařské technologie – budova P.
- 2002 – zahájena rekonstrukce budovy Lesnické a dřevařské fakulty (budova B).
- 2002 – obnovena činnost studentského časopisu LEF.
- v následujících letech přibývaly nové studijní programy: Nábytkové inženýrství (2006), Stavby na bázi dřeva (2008), Arboristika a Hospodaření s přírodními zdroji tropických a subtropických oblastí (2009).
- 2010 – naposledy upraven název univerzity – Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně (MZLU) byl zkrácen na Mendelova univerzita v Brně (MENDELU).
- 2015 – vybudování Výzkumného centra Josefa Ressela v Útěchově, které se jako první v České republice zabývá výzkumem v oblasti dřeva.
- 2019 – Lesnická a dřevařská fakulta oslavila 100 let své existence.