MENDELU soupeří s MUNI v Science Slamu

23. 6. 2021
Vědci Mendelovy univerzity v Brně se podruhé účastní Science slamu. Podobně jako před dvěma lety poměří síly se zástupci Masarykovy univerzity. Zastřešujícím tématem je v souvislosti s blížícím se výročím 200 let od narození Gregora Johana Mendela genetika. Hlasovat můžete do úterý 29. června.

„Prezentovat vědecké výzkumy zábavnou formou není vůbec jednoduché. Vědci se slovníkem i tématem musí co nejvíce přiblížit posluchačům, tedy široké veřejnosti,“ uvedla vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková.

První, kdo se v letošním Science slamu představil, byla v online verzi Jarmila Krojerová z Agronomické fakulty MENDELU, jejímž tématem jsou šelmy. „Výzkum šelem je v poslední době v České republice docela propagován, často se ukazují hezké fotky šelem nebo fotky z fotopastí. Mnohem méně už se ale ví, jak při ochraně šelem pomáhá genetika,“ uvedla vědkyně.

Lesník Radek Pokorný chce veřejnost obeznámit s tím, jak zachovat les a také upozornit na fakt, že se les bude v době klimatické změny měnit. Lidé by podle něj neměli být upjatí na dosavadní strukturu lesa, tedy například na smrkové monokultury. „Bude nás čekat trochu jiný les, strukturně bohatý, pestrý, ale už nebude tak jednoduché tímto lesem projít při sběru hub,“ uvedl Pokorný.

Třetím v seznamu MENDELU je Tomáš Nečas ze Zahradnické fakulty MENDELU, který se zabývá šlechtěním ovocných stromů včetně například meruněk. „Mám přání, aby tady po mně něco zbylo. Abych svému oboru pomohl řešit problémy, které jsou způsobené třeba klimatickými změnami nebo výskytem škodlivých činitelů, které limitují pěstování ovoce na našem území,“ uvedl Nečas.

Masarykova a Mendelova univerzita spolu v Science slamu soutěžily v roce 2019, kdy obě vysoké školy slavily 100 let od svého založení. Příznivce vědy tenkrát v zaplněném Sono Centru nejvíce oslovil fyzik Tomáš Tyc. Vědec z Masarykovy univerzity prezentoval zábavnou formou optické jevy, zmínil i neviditelný plášť. Vítěze letošní soutěže vyberou diváci v online hlasování po odvysílání všech vystoupení na konci června.

Odkaz na hlasování

Více aktualit

Všechny aktuality