Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně podporuje navrhovanou vládní verzi zákona o myslivosti

10. 9. 2024

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) podporuje návrh vládní novely zákona o myslivosti představený Ministerstvem zemědělství České republiky. LDF MENDELU novelu vnímá jako příležitost ke zlepšení překonaných či zcela nefungujících pravidel v mysliveckém hospodaření a je názoru, že tento fakt zcela zaniká ve vyostřené diskuzi provázející zveřejněný návrh.

LDF MENDELU považuje změnu stávající legislativy za nezbytnou, neboť současný způsob plánování chovu zvěře nepřinesl v několika posledních desetiletích očekávané výsledky. Současný způsob plánování výše lovu a nedůsledná kontrola ulovených kusů naopak způsobuje neustálý nárůst početnosti spárkaté býložravé zvěře.

„Velmi negativně vnímáme, že dosavadní myslivecké hospodaření na většině území České republiky vyústilo ve vysokou početnost spárkaté zvěře a způsobené škody jsou nad únosnost současné krajiny. Nefunkční legislativa je toho nepochybně jednou z nejvýznamnějších příčin,“ zhodnotil myslivecké hospodaření Libor Jankovský, vedoucí Ústavu ochrany lesů a myslivosti a děkan LDF MENDELU.

Navržená novela posiluje práva vlastníků pozemků a zjednodušuje jak proces tvorby, tak i změnu honiteb, čehož je LDF MENDELU zastáncem. Vychází z přesvědčení, že zásadním omezením vlastnického práva v myslivosti je velikost honitby: „Zásadním omezením vlastnického práva v myslivosti je velikost honitby, a proto podporujeme její zmenšení pro vlastní i společenstevní honitby. Jsme přesvědčeni, že navrhované snížení výměry na kompromisních 250 hektarů nepřinese žádné zásadní negativní dopady jak na počet myslivců, tak na krajinu či zvěř. Zodpovědným vlastníkům menší výměry půdy naopak umožní vytvořit si honitbu vlastní, kde budou rozhodovat o hospodaření dle svých představ,“ vysvětlil postoj Jiří Kamler z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.

Odborníci LDF MENDELU by v otázce výměry honiteb přivítali i více nekompromisní přístup, než jaký předkládá vládní návrh: „Z našeho pohledu bychom navrhovali ještě větší snížení minimální výměry, které by podstatně rozšiřovalo počet honiteb spravovaných vlastníky pozemků přímo. V případě fungujících oblastí chovu by tento postup rozhodně neohrožoval místní populace spárkaté zvěře. Jsme také zastánci usnadnění schvalování změn honiteb a doručování formou veřejných vyhlášek, což zajistí větší operativnost procesů,“ doplnil Kamler.

LDF MENDELU vítá nově navržený způsob plánování lovu zvěře a kontrolu jeho plnění, což přispěje k přirozené obnově lesů a také k jejich větší pestrosti a odolnosti v době probíhající klimatické změny. Fakulta zastává názor, že v souladu s lesnickými otázkami je nezbytné v honitbách snižovat počet zvěře až do té míry, aby nezpůsobovala hospodářsky významné škody. To může zabezpečit navrhované ustanovení prováděcí vyhlášky o plánování lovu na základě stavu ekosystému.

„Současně s tím je nutné, aby i vykázaný počet ulovených kusů byl kontrolován tak, aby nebyl jen formálním číslem ve statistických tabulkách. K tomu by měl sloužit nejen nezávislý monitoring škod zvěří Ústavem pro hospodářkou úpravu lesů, ale také nově navržený kontrolní a evidenční software pro státní správu. Novinky v plánování lovu však nesmí být jen kosmetickou úpravou stávajícího systému. Ten během posledních šedesáti let zcela selhal. Současný vysoký stav zvěře a vznikajících škod je varováním,“ upozornil Jan Kadavý z Ústavu hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky.

LDF MENDELU současně varuje před záměrem plánování a nařizování lovu ze strany státu. Podle fakulty může být závislé na subjektivním pohledu konkrétního úředníka a nemusí tak být dosaženo požadovaného rovnovážného stavu celého lesního prostředí.

„Avizované pokuty pro uživatele honiteb mohou být jistou motivací pro obcházení systému a v konečném důsledku mohou složité a nákladné systémy monitoringu a kontroly selhat. Je tedy nutné, abychom se tomu snažili předejít, a to aktivní spoluprací při jejich přípravě. Naproti tomu přenesení více pravomocí a odpovědnosti na vlastníky pozemků by nevyžadovalo náklady ze státního rozpočtu. Na mnoha příkladech je vidět, že tam, kde hospodaří vlastníci sami, se populace zvěře dostávají do souladu s přírodou a hospodařením bez nutnosti složitého plánování,“ shrnul Kamler.

Emoce v navrhované novele vzbuzuje část o umožnění lovu vlastníkům a nájemcům pozemků nad 30 hektarů. Podle odhadů LDF MENDELU bude mít toto opatření pouze lokální význam, a to v místech, kde se menší vlastníci půdy nejsou schopni dohodnout s uživateli honiteb. Ti pak mohou volit cestu lovu netrofejové zvěře na vlastních pozemcích výměnou za vzdání se práva na náhradu škody.

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně navrženou novelu jako celek považuje za kompromis, který neřeší veškeré problémy chovu a lovu zvěře v České republice. Ve srovnání se stávajícím zákonem v ní ale spatřuje jednoznačný posun, a proto jí vyjadřuje podporu.

Kontakt pro více informací: prof. Ing. Jiří Kamler, Ph.D., Ústav ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU, +420 603 744 658, jiri.kamler@mendelu.cz, +420 603 744 658