Druhý únorový den otevřených dveří na LDF MENDELU

13. 2. 2023

V pátek 24. února 2023 se na všech ústavech Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU koná den otevřených dveří s bohatým, převážně interaktivním programem. Den otevřených dveří začíná v 9.00 a trvá do 14.00 hod. Speciální bod programu! Oběd pro všechny návštěvníky dne otevřených dveří v univerzitní menze. Výběr z několika jídel, včetně bezmasého. Je přece dobré vědět, jak se vaří tam, kde budu trávit třeba i pět let svého života!

 • Potkáte se s našimi vyučujícími, kteří vám ukážou zajímavé pokusy, exponáty i prostory, a můžete se jich směle zeptat na všechno, co vás zajímá.
 • Stejně tak se na vás těší naši ambasadoři pro jednotlivé studijní programy. Proberte s nimi, jak se žije a studuje na LDF!
 • Trasu, kam se v rámci fakulty vydáte, si určíte sami podle svých zájmů. Vybavíme vás mapkou a seznamem stanovišť a na strategických místech budou připraveni zkušení studenti, kteří vám rádi poradí a navigují vás.
 • Velmi důležitým bodem, který doporučujeme absolvovat, je setkání se studijní referentkou pro přijímací řízení. Vybrat si můžete ze dvou časů: buď v 10.00, nebo v 11.30; učebna B02, 1. patro. Dozvíte se zásadní informace týkající se jak přijímacího řízení, tak studia na LDF MENDELU.
 • Naši studenti jsou hodně akční. Máme tady Spolek posluchačů LDF a ten má pod sebou několik sekcí. Nepřeslechnete tak naše trubače nebo nepřehlédnete sokolníky s jejich dravci.
 • Náš nealkoholický punč se na předchozích dnech otevřených dveří stal hitem, takže nebude chybět ani tentokrát.  

Tak co ty na to říkáte? Přijdete za námi 24. února a zdoláte Lesnickou a dřevařskou fakultu od přízemí po šesté patro? To je naše budova „B“, kde je startovací bod. Máme tady ale taky budovu „T“, to v případě, že spíše než k lesu, vás to táhne k designu a nábytku, to pak taky zavítejte do našich dílen. Pokud přemýšlíte nad oborem Stavby na bázi dřeva, tak si najděte cestu i do experimentální dřevostavby woodenHAT. A úplně pro všechny platí, že pokud si budete chtít odpočinout u dobré kávy, navštivte design lab MENDELU mezi budovami „T“ a „C“.

Rádi byste se už teď seznámili s některými tématy, která pro vás chystáme? Prosím, tady jsou:

 • Dřevo! To je neuvěřitelně tvárná a „živá“ věc! Dá se modelovat, má akustické vlastnosti! Dřevo je vlastně dost dobrodružná záležitost. U nás se o tom přesvědčíte. V budově „B“ v 6. patře a dále na několika dalších stanovištích, včetně budovy „T“. 
 • Multifunkční učebna „P“, neboli naše dílny, stojí za to! To máte: vzorky oken a dveří, skladby stěn, modely krovů a jiných konstrukcí. Nebo si chcete vyzkoušet práci s CNC stroji?
 • Krajinářství! Zajímá vás, jak to funguje v krajině? Chcete vidět, co vše krajinář dokáže? Jak to umí s vodou, aby zůstala v krajině a rychle se neztrácela? Pak byste neměli minout 4. patro budovy B. Tam celá chodba a přilehlé laboratoře jsou právě o tomto.
 • Les! To je velké téma. Pěstujeme lesy pro klimatickou změnu. Praktické ukázky připravené Ústavem zakládání a pěstění lesů LDF se proto dotknou obnovy lesních porostů, ale taky třeba deformací kořenových systémů stromů nebo poznávání semen. Zavítejte do 4. patra, zde je připravený program, ale projděte si i 5. patro budovy B. I tady se dozvíte leccos o Ústavu zakládání a pěstění lesů LDF. 
 • Myslivost! Bobři, divoká prasata, přebíjení nábojů, přehled vyučovaných předmětů, výzkumné aktivity, to a mnohem víc vás čeká právě zde. A víte, že Myslivost je jedním z našich nejnovějších studijních programů? Navštivte 2. a 3. patro budovy B.  
 • Ochrana lesa! Na každé maličkosti v přírodě záleží. Vše v přírodě souvisí se vším. Nechejte si to ukázat, protože když to budete „umět číst“, pochopíte, co se v danou chvíli s lesem děje. Navštivte 2. a 3. patro budovy B.
 • Botanika! Víte, jak vypadají rostliny zvenčí i uvnitř pod mikroskopem? Viděli jste už pořádné herbáře? Tušíte, který jehličnan má nejtěžší šišky, nebo jaká rostlina má největší semena na světě? Čeká na vás ukázka botanických i dendrologických zajímavostí. Očekává vás Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie v 5. patře budovy B.
 • Technika a ergonomie! Při studiu nejednoho oboru na LDF se dostanete do kontaktu s Ústavem techniky LDF. V přízemí budovy „B“ na vás čeká přehlídka motorových pil a simulátor harvestoru. Ve 2. patře vám vyučující předvedou a budete si moct vyzkoušet: chytré hodinky s hrudním pásem, měřice hluku a vibrací, kolíčkový test a ještě mnohem víc.
 • Matematika! Co si budeme říkat, matematika je obávaným předmětem. Když se ale zastavíte v učebně, kde se představuje Ústav matematiky LDF, poznáte, jací pohodáři u nás vyučují matiku a že ji umí opravdu dobře vysvětlit. Těšte se na matematicko-fyzikální modely a hříčky nebo na ukázky optických klamů založených na perspektivě. Matematici vás očekávají v 5. patře budovy B.
 • Půda! To je něco jako návrat k podstatě. A položili jste si někdy otázku o užitečnosti kamenů v každodenním životě? Je to prostě jenom kus šutru nebo jsou kameny dokonce tak důležité, že je potřebuje i lidské tělo? Tyto záhady s vámi rozluští na Ústavu geologie a pedologie LDF ve 2. patře budovy B.
 • Lesnická ekonomika a politika! Není na to, když si člověk umí věci dobře naplánovat, např. svůj byznys. Na Ústavu lesnické ekonomiky a politiky LDF si vyzkoušíte sestavení svého podnikatelského plánu, založíte si „svůj“ podnik a zjistíte, jak jste na tom s finanční gramotností. Přijďte si to spočítat do 5. patra budovy B.
 • Geoinformatika! Čeká na vás jedna technická vychytávka za druhou: dron s pevnými křídly, drony vrtulové, senzory, elektronické tachymetry, statický pozemní laserový skener, ruční laserový skener, rotační laser, GPSka s cm přesností, 3D tisk… Přízemí budovy „B“ (strojový sál).
 • Design a nábytek! Inspirativní a ikonické kousky nábytku? Navštivte showroom v budově „T“.
 • 3D tisk hledejte v 1. patře budovy T.
 • Virtuální realita! Díky virtuálním brýlím se z vás stane architekt a designér. Postavíte dům a sami navrhnete jeho vybavení. Nebo se přeneste do lesa, kde můžete sázet stromy. Za těmito zážitky zamiřte do nejvyššího patra budovy T (ateliér).
 • Skvěle vybavené dílny? Tak to je budova P.
 • Dřevostavby! Pokud vás zajímají dřevostavby, navštivte experimentální měřicí modul za budovou M. Díky němu mohou naši vědci, a v budoucnu třeba i vy, zkoumat konstrukční vlastnosti dřevostaveb a analyzovat, nakolik jsou funkční.
 • design lab MENDELU! Tak sem si zajděte v případě, že vás to táhne k designu, ale i tehdy, když si prostě budete chtít chvíli jen tak popřemýšlet a dát si dobrou kávu. Přes velké prosklené plochy můžete pozorovat dění v kampusu. Design lab MENDELU se nachází mezi budovami T a C.  

Sledujte nás na instagramu. Speciálně pro uchazeče jsme vytvořili účet: do_prvaku_na_ldf

Virtuální prohlídka! Než se 24. února vydáte osobně na prohlídku naší fakulty, vydejte se na tu virtuální. Cestou narazíte i na kvízy, když některý z nich (nebo všechny) vyřešíte a pošlete nám své odpovědi na: pr.ldf@mendelu.cz, můžete něco pěkného vyhrát. Virtuální prohlídka  

Více aktualit

Všechny aktuality