O soutěži

  • Pro studenty středních a vysokých škol
  • Zaměřeno na design nábytku a interiéru
  • Slavnostní vyhlášení a vernisáž Na Staré radnici Brno
  • Pořádá Ústav designu a nábytku
  • Cena profesora Jindřicha Halabaly je každoročně udělována studentům vysokých škol v České a Slovenské republice a také dalších zahraničních univerzit. Cena je udělována za nejlepší semestrální projekty v oblasti designu nábytku a interiéru. Soutěž vznikla u příležitosti 100. výročí narození prof. Jindřicha Halabaly.
  • Cílem výstavy je umožnit studentům z vysokých a středních škol prezentovat své práce a tím srovnat výstupy v širším rozsahu. Také by měla napomoci mladším ročníkům ukázat různé přístupy k tvorbě jejich starších kolegů.
  • Přihlášené práce budou hodnoceny odbornou porotou. Vyhodnocení soutěže bude probíhat ve dvou kolech. První kolo hodnocení proběhne na základě zaslaných elektronických podkladů odbornou porotou složenou ze zástupců jednotlivých středních a vysokých škol a významných institucí v 1. polovině října 2024.
  • Studenti, jejichž práce budou kladně hodnoceny porotou v elektronickém hodnocení, budou následně vyzváni, aby dodali své práce k vystavení na adresu Mendelovy univerzity v Brně. Bližší pokyny budou vypsány v e-mailu určeném vybraným autorům.

Kategorie

  • Design nábytku – klauzurní práce
  • Design nábytku – závěrečné práce
  • Design interiéru – klauzurní práce
  • Design interiéru – závěrečné práce
  • Design nábytku a interiéru – kategorie střední školy

Pravidla

  • Mezinárodní studentské soutěže Cena profesora Jindřicha Halabaly se mohou zúčastnit studenti středních a vysokých škol v rámci Evropské unie, studující nábytkářské a designérské studijní obory zaměřené na design nábytku a interiéru. Projekt přihlašuje student se souhlasem školy. Každý student může přihlásit maximálně dvě práce.
  • Práce bude možné přihlásit v termínu do 30. září 2024.
  • Pro přihlášení bude zapotřebí úplné vyplnění daného formuláře. Ve formuláři bude požadováno: uvedení jména, příjmení a kontaktních údajů, vyplnění Informací o práci: název práce, vedoucí pedagog, kategorie práce, forma odevzdání a stručný popis díla v rozsahu 400 znaků vč. mezer .
  • Dále bude požadováno vložení minimálně tří a maximálně pěti grafických souborů (obrázky *.jpg, *.bmp, *.tif, *.png, *.gif). nejvyšší velikost nahrávaného souboru je 25 MB. Název souboru ve formátu Jméno_Příjmení_Název díla. Rozlišení souboru musí být 300 DPI. Formát obrázkových příloh 16:9 či 9:16.
  • Do soutěže je doporučeno přihlásit návrhy podpořené realizovaným vzorkem nebo 3D modelem.
  • Přihlášené práce neprojdou jazykovou korekcí, proto prosím věnujte textové části v přihlášce dostatečnou pozornost.
  • Dopravu vybraných soutěžních exponátů pro finální hodnocení a výstavu zajišťuje přihlašující.

Porotci

doc. Ing. Zuzana Tončíková, Art.D
Assoc. Prof. Zuzana Tončíková, Art.D působí jako docentka na Katedre dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty TU ve Zvolenu. Svojí uměleckou činnost, výzkum a tvorbu začala směřovat do oblasti adaptace nástrojů pro implementaci postupů eko-designu do tvorby designerů.
prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD.
Prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD. působí jako profesor/docent na Katedre dizajnu Fakulty umění na TU v Košicích. Věnuje se tvorbě nábytku, interiérových doplňků a objektů, autor publikací o designu.
Mgr. Elena Farkašová, ArtD.
Mgr. Elena Farkašová, ArtD. působí jako pedagog na Katedre dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty TU ve Zvolenu. Věnuje se teorii a metodologii designu, kreativním aspektům designérské tvorby.
Ing. Martin Čudka, MBA
Ing. Martin Čudka, MBA působí jako prezident Asociace českých nábytkářů a jako jednatel Wiesner-Hager Bohemia. Získal ocenění Finalista soutěže Manažér Roku 2014.
doc. Mgr. Miroslav Debnár
Doc. Mgr. Miroslav Debnár působí jako docent na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Dlouhodobě působí v oblasti navrhování komerčních a bytových interiérů, rodinných domů a občanských staveb.
doc. Ing. arch. Hynek Maňák, Ph.D.
Doc. Ing. arch. Hynek Maňák, Ph.D. působí jako docent v Ústavu designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty na Mendelově univerzitě v Brně. Působí v oblasti navrhování designu nábytku pro sériovou výrobu a návrhů bytových a veřejných interiérů.
doc. akad. soch. René Baďura
Doc. akad. soch. René Baďura působí jako docent na Katedre dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty TU ve Zvolenu. Designer, vysokoškolský pedagog, autor publikací a článků o designu.
Ing. Barbora Hrdličková, DiS.
Působí na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole ve Volyni, kde věnuje výuce ergonomie, zařizování interiérů a odborné výtvarné přípravě. Organizuje seminář interiérové tvorby „INTET“ a v praxi se věnuje designu nábytku a interiéru.

Historie

  • Jindřich Halabala byl výrazná nábytkářská osobnost působící ve 20. století v bývalém Československu. Od poválečného období až do své smrti v roce 1978 se významně podílel na zvyšování úrovně bydlení a tvorbě nového, moderního životního stylu. Pedagogicky působil na tehdejší Vysoké škole lesnické a dřevařské ve Zvoleně (v současnosti Technická univerzita vo Zvolene) a nepřímo ovlivnil vznik současné Katedry dizajnu nábytku a drevárských výrobkov.
  • V říjnu roku 2004 uspořádala tato katedra Designu nábytku a dřevařských výrobků společně s Dřevařským kongresem ZSVTS Zvolen 5. mezinárodní sympozium nazvané Nábytok 2004. Na tomto sympoziu byl při příležitosti 100. výročí narození Jidřicha Halabaly jako pocta jeho celoživotnímu dílu slavnostně vyhlášen 1. ročník soutěže studentských prací „Cena profesora Jindřicha Halabaly“. Statut soutěže byl schválen vědeckou radou DFTU ve Zvolenu a vědeckou radou LDF Mendelovy univerzity v Brně. Následující rok 2005 se ve Zvolenu za účasti 16 studentů se 32 pracemi konal 1. ročník soutěže společně s výstavou studentských prací.
  • Od té doby se tyto univerzity v garanci a organizaci soutěže střídají. TZU (liché ročníky) a MENDELU (sudé ročníky). Od 9. ročníku v roce 2023 se soutěž otevřela i pro účastníky z ostatních zemí Evropské unie. Letošní soutěž je 20. ročníkem mezinárodně etablované studentské soutěže.
  • Konfrontace přihlášených prací na mezinárodní úrovni poskytuje impulzy a motivaci k vzestupu kvality studentských prací, šíření tvůrčích názorů a současně umožňuje prezentaci těchto prací odborné i laické veřejnosti.

Partneři a sponzoři

Záštitu nad soutěží převzala primátorka Statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.
Soutěž „Ceny profesora Jindřicha Halabaly 2024“ je organizována Ústavem designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty, Mendelovy univerzity v Brně.

Kontakty

Ústav designu a nábytku
Sekretariát ústavu
Department of Design and Furniture
Secretariat