Deset let od odchodu profesora Josefa Hromase

10. 6. 2022

12. června si Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně připomíná 10. výročí, kdy nás – až symbolicky – uprostřed června, měsíce myslivosti, tiše a navždy opustil profesor Josef Hromas (24. 1. 1935–12. 6. 2012), jedna z ikonických a legendárních postav akademické obce fakulty. Pan profesor byl navzdory nevelkému vzrůstu dlouhé roky nejen na půdě fakulty nepřehlédnutelnou a také nepřeslechnutelnou osobností, výborným učitelem, praktikem, vědcem a popularizátorem myslivosti, moudrým člověkem, skvělým společníkem, nezapomenutelným šéfem a kolegou.

Jeho odborný rozhled i ryze lidský přístup byly, jsou a dozajista ještě dlouho budou známy a uznávány nejen v zemích českých, ale i v řadě okolních států evropského kontinentu. S Lesnickou a dřevařskou fakultou byl profesně i bytostně spjat téměř 50 let. Za tuto dobu nejenže publikoval řadu vědeckých, odborných i populárně naučných textů, ale vychoval také tisíce studentů, v jejichž mysliveckých srdcích a lesnických duších zanechal jistě nesmazatelnou stopu bez ohledu na to, zda se jednalo o neopakovatelné osobité přednášky, protkané zlatou nitkou zkušeností, zážitků, nadsázky či jadrného vtipu, symbolické slovní dloubnutí mezi žebra nebo trest v podobě lahve červeného za jakýkoliv, byť nepatrný prohřešek při společném studentském honu v Lednici, Rajhradě či na Školním lesním podniku ve Křtinách, vytoužený úspěch a složení zkoušky na méně než pátý pokus či pouze zvučný hurónský smích otřásající chodbou domovského Ústavu ochrany lesů a myslivosti a zbarvující tváře na zkoušku či zápočet čekajících studentů do barvy peří puštíka bělavého.

Všichni, kdo jsme měli tu čest s panem profesorem pracovat, či se jen krátce potkat, s vděčností a úctou vzpomínáme.

V Brně 10. 6. 2022 Ing. Jan Dvořák, Ph.D., LDF MENDELU