Ondrej Cizmar / oc3
Vysoké učení technické v Brně / vedoucí práce MgA. Ondřej Tobola, MgA. Jan Mikoška
V zadání jsem dostal za úkol vyrobit venkovní židli z 12mm a 6mm ocelových kulatin. Na začátku jsem se svařováním a ohýbáním opravdu hodně bojoval. V prvním prototypu jsem vytvořil spíš křeslo než židli v rámci rozměrů. Člověk se do toho časem dostane a po šesti měsících strávených v díle s dílenským jsem byl schopný vytvořit něco co dává rozměrově a ergonomicky smysl. Poprvé v životě držet svářečku a ohýbačku je doopravdy výzva a reálně z tohoto nářadí něco vytvořit a ještě k tomu nenechávat estetiku bokem. Byl to zajímavý projekt, na který rád vzpomínám, protože mi dojde, že když se chce tak to jde.
Kristina Zejkanová / Liana
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni / vedoucí práce Mgr.art. Jana Potiron, ArtD.
Liana je závěsný úložný systém bez použití šroubů, lepidla či jiného spojovacího materiálu. Jako spojovací prvek je použit kuchyňský kovový háček, který zde funguje na principu klínu a čepu. Závěsný regál může být kdykoliv složen či rozložen během několika okamžiků. Jedním z hlavních atributů Liany je variabilita. Základním elementem je sada tří poliček, devíti trubek ve třech velikostech a devíti háčků. Tento soubor prvků se dá zavěsit na horní konstrukci, a pak dle potřeb opakovat i v dalších patrech. Tvarosloví nabízí k zavěšení do volného prostoru, nikoli ke zdi, jak jsme u klasického nábytku zvyklí a díky tomu se stává dominantou místnosti. Industriální vzhled závěsných poliček zajišťuje kombinace materiálů jako ocelové trubky a laminovaná překližka. Celý interiérový prvek je snadno vyrobitelný, a tím tak vhodný pro sériovou výrobu.
Yelyzaveta Robak / WAVECASE
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Dřevěný penál WAVECASE vám pomůže rozšířit pracovní prostor a zorganizovat ho. Víko můžete použít v uzavřené poloze jako další povrch pro rozmístění tužek, nebo v otevřené pro rozšíření této plochy. Uvnitř penálu jsou magnety pro fixaci víka v obou polohách. Víko jezdí na skrytých drážkách bez ovlivnění vzhledu.
Při výrobě jsem používala jenom zbytky dřeva, abych podpořila bezodpadovou technologii.
Materiál – jasan
Povrchová úprava – včelí vosk, tuningový olej
Yelyzaveta Robak / Jewelery landscape
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Hlavní inspirací se pro mě staly textury, kterými nás obdarovala příroda, konkrétně textury zeleniny, jako je brokolice, květák a brokolice romanesco. Vytvořila jsem malebnou poetickou kompozice z různých typů zeleniny, kterou jsem následně zaformovala do geopolu a odlila z hliníku.
Tato krajina se zrcadlem slouží na odkládání šperků a může se stát hezkým doplňkem na toaletním stolku.
Tomáš Tögel / RAW
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce akad. soch. Tamara Buganská
Koncepce úchopu na základě prostých geometrických linií. Set se skládá z kliky, slepého úchopu a zámku. Myšlenka ukazuje tvarovou strohost a tím pádem působí nekomfortně, ale při použití je ergonomicky příjemná i přes svůj vzhled a výraz. Křivky podporují úchop a tím pádem hezky přiléhá k ruce.
Pavlína Štěpařová / Armadillo
Vysoké učení technické v Brně / vedoucí práce MgA. Ondřej Tobola MgA. Jan Mikoška
Zadání znělo jasně! Vytvořit židli do exteriéru z přesně daných kulatin o ø 6 a 12 mm. Armadillo je inspirované úchvatným pohybem pásovce a symetrií.
Kateřina Ludvíková / NITKA
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D., doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.
„Nitka“ je modulární svítítko na stěnu. Je možné jej využívat jako samostatný solitér nebo si pomocí více kusů složit vlastní tvar.
Tvar – šipka – vychází z paternu, který byl zjednodušen a upraven. K vytvoření základního tvaru „hvězdice“ je zapotřebí šest komponentů. Je ale možné poskládat i jné tvary podle potřeby, designu či vkusu zákazníka. Velkou variabilitu zajišťují čtyři body, přes které lze jednotilvé moduly propojovat mezi sebou. Kreativitě se proto meze nekladou.
Spodní část svítítka je vytvořená pomocí 3D tisku, zatímco horní část je vylitá epoxidovou pryskyřicí. V pryskyřici jsou zality neonové nitky, které po nasvícení září. Nitky jsou vyplétané do různých ornamentů za použití různých barev tak, že každý kus je originál.
Bc. Sára Káňová / SVĚTL08
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D., doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.
Kruhová část svítidla 08 z epoxidové pryskyřice s bílým pigmentem má průměr 650 mm, a je zavěšena pomocí tří řemenů z hovězí usně. Řemeny jsou provlečeny vydlabanými otvory v pryskyřici, čímž bylo využito jejích specifických vlastností. Funkcí řemenů je mimo jiné skrytí drátu pro zapojení světla a možnost výškové regulace. Hlavním zdrojem světla je LED neonový pásek zalitý v pryskyřici.
Bc. Sára Káňová / Stojanový věšák TREESOME
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D., doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.
Věšák TREESOME je specifický především svou jednoduchou výrobou, při které dochází k efektivnímu využití materiálu – překližky, kdy se z největšího ramene vyřežou laserem další dvě a odpadem je pouze středová část. Tímto vyřezáváním dojde k jejich výškovému i šířkovému odstupňování. Pro upevnění všech třech ramen k sobě je použit středový vlys trojúhelníkového průřezu z masivního dřeva. Opěrná část věšáku je doplněna o jemné výřezy, které zajistí dokonalou stabilitu a předchází se tak případnému převrácení. Věšák by bylo možno vyrobit i na CNC obráběcím stroji z jiného překližovaného materiálu, například z biodesky.
Markéta Vančurová / Židle jako obraz
Západočeská univerzita v Plzni / vedoucí práce MgA. Šťepán Rous, Ph.D.
Židle, která funguje zároveň jako obraz. Experiment s vrstvením a 3D viděním. Inspirovala jsem se minimalistickým přístupem – obklopování se, co nejméně věcmi. Když je židle složená, tvoří kruh a dá se zavěsit na zeď. Pokud přijde návštěva, dá se jednoduše vzít ze zdi a zajistit tak, aby se na ni dalo posadit. Při vytváření obrazu jsem se inspirovala panoramatem hor. Čalounění je čistě vlastní tvorba. Cílem bylo vytvořit přechod barev od nejsvětlejší po nejtmavší. Zvolila jsem tedy stoprocentně přírodní materiál – hedvábí a barvila ho modře. Každá vrstva má stejnou barvu, ale hedvábí je z části transparentní, takže tím se spodní vrstva vždy zesvětlí. Konstrukce je nalakována lehce zlatou barvou. Není to pouze židle, ale spíše křeslo. Dá se na něm uvelebit podle potřeby (sedět v tureckém sedu, pokrčit si nohy, či se schoulit do klubíčka).
Bc. Samuel Varecha / SLOTT
Mendelova univerzita v Brně
Stolička z preglejovanej dosky, ktorej dielce boli vyrezané na laserovej rezačke. Perforácia sedáku a opierky umožňuje ohnutie dielcov a zlepšuje ergonomické vlastnosti.
Bc. Petra Krupičková / Dětská židlička PETY
Mendelova univerzita v Brně / / vedoucí práce doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., doc. Ing. Arch. Martin Kovařík, Ph.D.
Dětská židle PETY je inspirována často používanou židlí ze 70let, zejména z hlediska variability a stability. Díky neodymovým magnetům, které oba kusy nábytku vepředu i vzadu spojují, lze dětskou židli jednoduše rozložit na židličku a stoleček. Nábytek je vyroben z 12mm silné truhlářské překližky s povrchovou úpravou lak mat bílá a světle modrá. Hravým detailem jsou viditelné zápustné hlavy konfirmatů lakované na světle růžovou barvu.
Jiřina Koukolová / Tripod
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., doc. Ing. Arch. Martin Kovařík, Ph.D.
Jedná se o přístavný konferenční stolek řešený v nerozebíratelném stavu, který je spojený pomocí dřevěných kolíků a lepidlem. Jeho horní deska ze spárovky o tloušťce 25 mm působí díky zkosené hraně ze 2/3 pod úhlem 40° odlehčeným dojmem. Zbývající 1/3 (8 mm) hrany je rovná, aby bylo možné k sobě přisunout další stolek Tripod a vytvořit tak zajímavou kompozici i z více kusů. Nohy, které se postupně zužují směrem k zemi, směřují dovnitř, kde jsou spojeny nenápadným lubem. Konstrukce je tedy dostatečně pevná a zároveň zajímavá.
Petr Vondruška / Venkovní Křeslo LIZ
Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem
Křeslo LIZ nabízí, díky otevřenému a širokému tvaru sedáku, volnost a variabilitu posezení. Opěrka a sedák křesla mají lehce zvýrazněné okraje, které vycházejí z tvarově uzavřených křesel. Toto tvarosloví se odráží v celém venkovním setu. Kovová konstrukce venkovního setu je smontovatelná pro jednodušší výrobu a barevnou variabilitu. Zvolená výplň setu perforovaného plechu jemně doplňuje trubkovitou konstrukci a na přímém slunci se nerozpaluje.
Anton Jablonskij / Foldi
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / vedoucí práce Vladimír Žák, Roman Vrtiška a Petr Hák
Zadáním bylo vytvoření jakéhokoli produktu či nábytku, který se v rozloženém stavu vejde do krabice o velikosti 430x300x200 mm. Rozměry této krabice byly jediným parametrem při navrhování.
Inspiroval jsem se kancelářskou sponkou, jak tvarově, tak funkčně. Požití kancelářských sponek je velmi jednoduché a rychlé. Proto jsem chtěl využít tohoto spoje i u jiných produktů. Zaměřil jsem se na lampu a zkoušel aplikovat tento spoj na skládání a rozkládání lampy. Snažil jsem se docílit jednoduché manipulace s papírovým stínidlem. Hlavní myšlenkou tedy bylo zasouvání a uchycení stínidla sponkami. Jednoduše a pevně. Snažil jsem se tedy najít jednoduchou konstrukci, která by to umožnovala a zároveň využívala estetiku klasických kancelářských sponek.
Na výrobu svařené konstrukce lampy byly použity hliníkové trubky o průměru 8 mm a hliníkový plech 0,8 mm. Uprostřed je konstrukce spojená závitovou objímkou. Samotné stínidlo je tvořené papírem vyšší gramáže.
Natália Beláková / Oddychové ležadlo – LEŇOCH
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Oddychové ležadlo Leňoch je určené pre jedného alebo aj dvoch ľudí. Cieľom bolo vytvoriť čo najpohodlnejšie ležadlo, na ktorom by si človek, ktorý dlho neobsedí mohol sadnúť akýmkoľvek spôsobom, napríklad aj do tureckého sedu. K pohodlnému sedeniu oddychujúceho pomáha aj nastaviteľný vankúš. Tvar ležadla vychádza z liniek Yin a Yang a taktiež pôdorysu domu, do ktorého bolo ležadlo navrhnuté. Vďaka bočným krídlam ležadla je sedacia časť pérovaná a ohybná. Prototyp modelu je vyrobený z bukovej preglejky a ohnutie bočných krídel je vytvorené pomocou spojok z tlače PLA a následnými skrutkovými spojmi. Na základe vrchného poteru môže byť ležadlo umiestnene /využité v kúpeľni, na terase, či záhrade. Leňoch môže slúžiť aj ako malá preliezka pre deti.
Miroslav Vašek / Gúľadlo
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / vedoucí práce Doc. Mgr. Miroslav Debnár
- Solitér do interiéru
- Hojdať sa na stoličke môže byť sranda, ale gúľať sa na gúľadle je špica.
- Tento projekt bol navrhnutý ako solitér k projektu ,,bývanie budúcnosti”. Primárna funkcia je odbúrať stres a námahu po náročnom dni.
Markéta Blažková / Policový systém KARi
Západočeská univerzita v Plzni / vedoucí práce Mgr. art. Jana Potiron, ArtD.
KARi je policový systém, který se snaží kombinovat stavební materiály s běžně používanými při výrobě nábytku. Ohýbaná kari síť tvoří jeho bočnice, do nichž se zasunují police s vyfrézovanými drážkami z libovolného deskového materiálu. Nejen jednoduchost sestavení bez použití nářadí a jiných spojovacích komponentů, ale také materiálová a rozměrová variabilita jsou hlavními znaky policových systémů, které tak padnou do jakéhokoliv interiéru.
Petra Kmošťáková / NEST
Univerzita J. E. Purkyně, Ústí nad Labem / vedoucí práce MgA. Jan Čapek
Elegantní trubková konstrukce nesoucí „hnízdečko“ vypletené provazem. To je křesílko NEST.
Prostor pro sezení není tvořen polstrováním, ale vypletením konstrukce z kovových tyčí. Tyčemi je rovněž definován jeho hlavní tvar. Povrch je upraven technologií práškového lakování. Křesílko lze snadno proměnit z hravě barevného na minimalistické a elegantní – a to pouze povrchovou úpravou a typem použitého výpletu.
Natálie Costantinová / Židle Strip
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / vedoucí práce Michal Froněk a Jan Němeček
Fasten your seatbelts!
Každý rok se na vrakovišti pohřbí miliony aut. To je slušná metráž pásů, které už dál nemají svoje využití. Na výplet židle Strip Vám stačí dva. Jsou pevné, podrží a pruží tak akorát, aby se nevyvěsily. Lapidárnímu tvarosloví vévodí měkké a řezané křivky, utvářející výrazově silný objekt. No a ta pohodlnost.
Veronika Chovancová / Solitér – bývanie v budúcnosti rok 2150
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / vedoucí práce doc. Mgr. Miroslav Debnár
Solitér – sedačka – z projektu bývanie v budúcnosti – rok 2150
Bc. Alexandra Horváthová / LEVIMY
Technická univerzita vo Zvolene / vedoucí práce doc. akad. soch. René Baďura
Levimi odzrkadľuje študentskú spoluprácu s košickým kúpeľňovým štúdiom a predstavuje iný pohľad na kúpeľňový nábytok. Hlavnou úlohou pri tvorbe nábytku bolo vytvorenie odlišného dizajnu – jedinečný nábytok pre jedinečného zákazníka. Počas celej cesty navrhovania ma sprevádzali podmienky štúdia – odlišnosť, jedinečnosť, funkčnosť, dôraz na detaily a uvedomenie si potrieb človeka v kúpeľni. Keďže mojou témou bolo Toto som ja, túto prezentáciu som robil ja – autorská výpoveď, inšpirovala som sa umelcami, ktorý ma celý život ovplyvňujú – Gaudi, Beardsley, Dalí – ich tvarmi, linkami, farbami.Výsledný dizajn predstavuje niekoľko liniek poprelínaných cez seba vytvárajúcich priestor pre umývadlo, priestor pre jednotlivé hygienické produkty, a priestor na sušenie alebo odkladanie uterákov.
Bc. Alexandra Horváthová / SOLO
Technická univerzita vo Zvolene / vedoucí práce doc. akad. soch. René Baďura
Projekt Solo reprezentuje návrh nábytku/ výkladu do predajného priestoru s pracovným a turistickým oblečením a doplnkami. Požiadavky: dominancia produktu, variovanie, ľahká manipulácia, zmena, odlíšenie sa. Tvarovanie nábytku a nákupného košíka v pôdorysnom pohľade predstavuje líniu lezeckého bouldru. Súčasťou kolekcie produktov je návrh výkladu, ktorý je možno rôzne variovať podľa potreby majiteľa a rôznorodosti tovaru.
Kateřina Panošková / Juna
České vysoké učení technické v Praze / vedoucí práce MgA. Jan Jaroš
Návrh vznikl v rámci projektu Bohemian perfection za spolupráce s firmou Jasanky – výrobcem tradičních lyží z jasanového dřeva. Stolička reflektuje charakteristické vlastnosti všech produktů, které Jasanky vyrábí. Jedná se zejména o spojení tradice s nadčasovostí, které byly základní inspirací pro výsledný návrh stoličky.
Hana Gallová / Girafka
Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jaroslav Svoboda Ph.D., Ing. arch. Martin Kovařík Ph.D.
Učící věž Girafka napomáhá dětem při každodenních činostech, přibližuje jim svět dospělých a rozvíjí tak jejich motorické schopnosti. Díky svému hravému vzhledu osloví většinu malých uživatelů. Je vyrobena z březové překližky a ošetřena matným voskovým olejem.