Adam Šikýř / Hotelový pokoj

Střední škola Kateřinky – Liberec / vedoucí práce MgA. Josef Trakal

Pokoj v hotelu poblíž lesa určený k rekreaci 2 až 3 osob. Prostor je řešený tak, aby byl pohyb v interiéru snadný a zároveň obsahoval dostatek úložných prostor. V pokoji nalezneme vše potřebné pro co nejpříjemnější pobyt. Pokoj je navržen v moderním stylu s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Interiér je dosazen prvky z recyklovaných materiálů a je řešen tak, aby od návrhu, přes výrobu až po užívání byl co nejvíce v souladu s přírodou.

Matěj Moravec / Saguaro

Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové / vedoucí práce Mgr. Martin Moravec

Závěsný věšák na ošacení inspirovaný kaktusem Carnegiea gigantea, nejvyšším druhem kaktusů. Věšák má důmyslný systém výklopných háčků, které mají evokovat trny kaktusu. Objekt vznikl jako klauzurní práce ve třetím ročníku, je vyroben z odpadní překližky a má odkazovat na stále se zmenšující životní prostor této rostliny.

Tereza Tomšíková / Interiér – Bistro and coffee

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Volyně / vedoucí práce Ing. arch. Olga Gálisová

Předmětem této maturitní práce je návrh interiéru bistra a kavárny. Prostory pro realizaci projektu se nacházejí v Ostravě, U soudu 1, Ostrava – Poruba.

Můj koncept vychází ze současné gastronomie. V dnešní době je trendem takzvaná „otevřená kuchyně“, kdy návštěvník může pozorovat přípravu pokrmu. Tento způsob gastronomie je použit v levé části prostoru, který slouží jako bistro. To je vybaveno základními potřebami pro přípravu jednoduchých jídel jako jsou sendviče, tortilly, saláty a podobně. K tomuto účelu jsou zde velké jídelní stoly od společnosti TON. Za to pravá část je spíše kavárenská, a tedy určená pro přípravu kávy a dalších jiných nápojů a výstavě zákusků. Celá hlavní místnost je opticky rozdělena na dvě části – levou a pravou.

Interiér kavárny má navodit klidnou a pohodovou atmosféru. Sloužit jako místo odpočinku, ale zároveň jako místo pro pracovní schůzky, práci, sraz s přáteli a rodinou, a celkově k trávení volného času. Tohoto jsem dosáhla použitím světlejších a neutrálních barev, přírodních materiálů a květin, které dodávají příjemnou atmosféru a oživují prostor.
Jsou zde použity odolné a snadno udržovatelné povrchy pro vytížený provoz, jako například litá epoxidová podlaha, nerezová horní deska baru a pracovních pultů, kterou doplňují nerezové dřezy a baterie.

Kryštof Svatoň / Jasan

Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola, Praha / vedoucí práce Ing. arch. Marek Teska

Židle Jasan je tvořena masivní konstrukcí z jasanových hranolů a bukové překližky, která je použita na sedák, opěrák a luby. Tvar a sklon opěráku umožňují pohodlné sezení a snižují celkovou hmotnost židle. Zajímavý detail tvoří nejen spojení zadních nohou s opěrákem, ale také do drážky vložené boční strany opěráku.

Kateřina Husáková / Boomerang

Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola, Praha / vedoucí práce Ing. arch. Marek Teska

Židle je tvořena z březové překližky tloušťky 15 a 21 mm. Nejvýraznějšími prvky jsou nosné části ve tvaru V, které nabízejí různá barevná provedení. Otvory vyfrézované v opěráku odlehčují celkový vzhled a tvoří zajímavý detail. Prostřední otvor také umožňuje snadnější manipulaci s židlí.

Gítá Trkovská / Sound Vibration

Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola, Praha / vedoucí práce Ing. arch. Marek Teska

Pro společenský stolek do do obytného prostoru SOUND VIBRATION je klíčová jedna z podob zvukového záznamu, kterou byl inspirován.
Je sestaven z překližkových desek, které jsou navlečeny na čtyři závitové tyče ukončené kloboukovými maticemi. Desky na tyčích si uživatel může uspořádat dle vlastních potřeb, představ či oblíbené písně.
Stolek je jedinečný díky své variabilitě úložného prostoru, která nabízí různé možnosti využití. Knihy a časopisy se dají vložit vertikálně do jednotlivých drážek či položit jen na ně, pro předměty, které se nedají ukládat tímto způsobem, je určen prostor uvnitř stolku nebo plocha skleněné desky v horní části konstrukce. Sklo nemusí být součástí stolku, uživatel jej může snadno odejmout a používat stolek bez něj.

Tomáš Kábrt / Konferenční stolek – Kontrast k dokonalosti

Střední odborné učiliště tradičních řemesel a Vyšší odborná škola, spol. s r.o., Brno / vedoucí práce Mgr. Roman Rychlý

Cílem mé práce bylo propojení hrubých a lesklých materiálů. Vnést hrubé konstrukční materiály do čistého bytového interiéru. Tento konferenční stolek je ze své podstaty kontrast k dnešní západní bytové kultuře.

Iva Humpolcová / Light of us

Střední odborné učiliště tradičních řemesel a Vyšší odborná škola, spol. s r.o., Brno / vedoucí práce Mgr. Roman Rychlý

Zvolila jsem materiál, který mně umožnil, co nejlépe vystihnout detaily mých rukou.
Zároveň jsem se snažila o eleganci pomocí jemných odstínů a neutrálních barev objímky s kabelem.
Beton, ze kterého je vyroben podstavec, zajišťuje dobrou stabilitu a moderní design.

Lampu jsem nazvala Světlo z nás. Světlo v mých rukou symbolizuje pozitivní pocity a naději.
Kéž by si v ní každý našel něco svého.

Žofie Lidmila Dürrerová / Iron Soul

Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové / vedoucí práce MgA. Rebeka Kloudová

Práce s kovem mě baví, takže jsem se rozhodla, že mé světlo se bude skládat převážně z prvků z kovu. Červenou barvou mě inspirovalo dílo od Karla Nepraže, který sochy tvořil ze železa a byly barevné často výraznými barvami jako červená nebo modrá. Nejdříve jsem chtěla udělat něco jako hmyz nebo pavouka, chobotnici. Přiblížila jsem se i k napodobeninám nějaké přírodniny nebo rostoucího kmenu stromu. Dostala jsem se až k trupu těla a ten se mi líbil. Chtěla jsem ho udělat více dynamický, a proto jsem ho více naklonila a tím je trochu jiný a nejde ihned poznat, že jde o postavu.

Tereza Tomšíková / Společenský stolek Wave

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Volyně / vedoucí práce Ing. František Řáha

Mojí inspirací na design stolku byla budova Fosun Foungation v Šanghaji, Čína od architektů Thomase Heatherwicka a Normana Fostera. Celou budovou obepíná několik kinetických pásu složených z měděných trubek, které mají připomínat oponu v divadle.

Tvarově i rozměrově se nejedná o klasický společenský stolek. Mým cílem bylo vytvořit dominantní, monolitický prvek, který lze požít jako stolek do obývacích pokojů, odkládací stolek v odpočívacích zónách v nákupních centrech nebo stolek do kavárny. Díky svému organickému tvaru se hodí téměř do všech interiérů, jak veřejných, tak i do bytových prostorů.

Stolek je vyroben z tradičního, ale velmi nadčasového materiálu – dubu. Jako u budovy obepínají stolek tři rolety, které jsou vytvořeny pomocí dřevěných profilových lišt PH40 a bavlněné látky. Celou konstrukci tvoří tři nohy s kruhovým průřezem, které jsou spojeny dvěma prstenci, na kterých jsou pak přidělány rolety z lišt.

Markéta Chytilová / Skinny House

Střední škola designu a módy, Prostějov / vedoucí práce Ing. Arch. Daniela Štefková

I chose a narrow house in Holland as an assignment for my graduation work. I found this type of house interesting because it is somewhat unconventional for our environment. The task was to design a specific house with specific needs. To the dimensions of approximately 5 X 15 meters on two or three floors to create a home for a young couple of artists. The couple will appreciate the design pieces and space for their work, be it studios or offices. These demands had to be met.

Due to the nature of the clients, I could afford to experiment more. Here you will find interesting design pieces from my own creation of Completely Human Furniture.

For the most part, I design the organic furniture myself and match the colors to the entire interior, which is permeated by two main colors: cold green and muted pink (their shades).

The whole house is completely passable, with understandable exceptions, you won’t find many doors here. I divide the space with curtains (in the office upstairs), at the same time they improve the acoustics in the interior. The design acoustic panels from Lappa Studio here have both their functions, but above all the decorative one. They perform the acoustic function mainly in the study downstairs.

There are two offices and one studio in the house. The graphic artist’s office is located at the very top, while the painter’s studio is on the ground floor. It also has its practical reasons, the studio downstairs has higher ceilings
even doors due to large image formats and is isolated from living areas due to chemicals
and colors used in the work.

The entire house is more of a conceptual and experimental project than other classic apartmentsand the houses I designed.

Markéta Chytilová / The Chocolate Factory

Střední škola designu a módy, Prostějov / vedoucí práce Ing. Arch. Daniela Štefková

Zadáním bylo navrhnout prodejní kavárnu společnosti, která vyrábí čokoládové produkty.
Ke klauzurní práci jsem si vybrala industriální prostor, který ovšem není pojat v tom stereotypním industry stylu. Nenajdete tu žádné oranžové cihličky. K industry stylu mám velmi vřelý vztah. Přesto jsem jej chtěla pojmout s minimalistickým přístupem: použitím pouze třech hlavních materiálů, které ve mně továrny vlastně evokují – beton, kov, sklo
a doplňkové kůže na nábytku. Mým cílem bylo zachytit surovost prostoru ve velkých hmotách, beton jako estetický prvek, který nemáte potřebu zakrýt, jako to bývá u hrubých staveb.

Použití různých povrchových úprav či nepatrně rozdílných odstínů mi umožňuje vytvářet nejrůznější variace textur a vzorů.

Dominantou jsou na míru vyrobená světla z foukaného skla – velkolepé organické lustry zavěšené nad jednotlivými zónami. Jejich vzhled nemá tak úplně čistou formu – díky nepravidelnosti se objevuje mihotavost a hra se světlem jak denním, tak umělým. I žárovky jsou foukány nepravidelně, pro podporu mihotavého efektu, ale pak i jako samostané doplňující osvětlení. Celou instalaci jsem navrhla pro konkrétní prostor.

Velká inspirace vzešla i z mého zájmu o urbex, jedná se o objevování starých míst, které mají své kouzlo už jen díky tomu, že si je zpět vzala příroda. Hodně často se v této oblasti setkáváme právě s industriálními objekty, které dle mého názoru mají své Genius Loci. Pracuji tedy s motivem prorůstání rostlin prostorem, zde samozřejmě kontrolovaně – aby rostliny pomáhaly napodobit atmosféru již skoro zchátralé tovární haly, právě v kontrastu
s moderní rekonstrukcí. Cítíte se napůl venku a napůl vevnitř, a to i díky původním oknům, které sahají až ke stropu.

Celý objekt má působit surově, ale zároveň jaksi zvláštně útulně a příjemně, navzdory tomu, o jak velký otevřený prostor se jedná. Přesto je tu kam se schovat díky členění prostoru na jednotlivá zákoutí.

Prostor je členěn na zóny pro veřejnost a pro personál. Pro veřejnost je celá hala, která má dvě podlaží – kavárna a bar v přízemí a na balkonu v patře. Samozřejmostí jsou sociální zařízení pro obě skupiny. Pro personál jsou pak sklady, šatna a prostorná pracovna.