Časopis MENDEL GREEN 2/2020

26. 8. 2020
V on-line i tištěné podobě, tentokrát se speciální přílohou.

Vzhledem k mimořádným událostem letošního jara, kdy se snad každého člověka v České republice nějakým způsobem dotkla situace spojená s novým koronavirem (COVID-19), je i aktuální číslo MENDEL GREENu rozšířeno o speciální přílohu, která je věnována tomu, jak se pracovníci i studenti Mendelovy univerzity dokázali s novou situací popasovat, s. 5-19.

 Za LDF vybíráme:

MENDELU pomáhá, s. 7

Na několika fakultách, včetně Lesnické a dřevařské, probíhal 3D tisk ochranných štítů. A naplno se rozjely i další aktivity na pomoc ve výjimečné situaci …

Pedagogové se naučili streamovat i točit videa, s. 14 

Jaro za nouzového stavu postavilo vzdělávací instituce před celou řadu výzev. Byla totiž zahájena distanční výuka. Využívání moderních aplikací se stalo nevyhnutelným. Konkrétně na LDF se našli i tací, kteří se naučili streamovat. Lesníci si díky novým aplikacím hned v začátku modelovali vývoj pandemie koronaviru.

Lékem na pandemii jsou spíše koníčky než víra, s. 18-19.

Unikátní mezinárodní výzkumný projekt COVIDiSTRESS vedený odborníky z Aarhuské univerzity v Dánsku se zaměří na srovnání psychologických reakcí lidí na pandemii napříč státy a kontinenty. Výzkumníci si přizvali ke spolupráci kolegy z více než 50 zemí světa, budou u toho i vědci z LDF MENDELU.

Nábytek z kontejneru, s. 26-27.

Foto reportáž zavede čtenáře na Ústav nábytku, designu a bydlení, kde dávají starému nábytku nový lesk a taky tak trochu pátrají po jeho historii …

Okolí silnic a dálnic se může stát rájem pro hmyz a pastvou pro oči, s. 42-45.

Prostory kolem silnic jsou svými specifickými podmínkami příhodné pro život hmyzu. Jakým způsobem je pro motýly a další živočichy učinit co nejvhodnějšími? Zkoumali spolu s dalšími odborníky vědci z MENDELU. O problematice hovoří Vladimír Hula z Ústavu ekologie lesa.

Sdílená knihovna v arboretu Křtiny, s. 45.

Ve křtinském arboretu začala počínaje 30. květnem fungovat sdílená knihovna. Dočtete se, co autoři nápadu sledují, jak to funguje a jak se můžete případně také zapojit.

 Univerzita obnovila unikátní pěšinu, s. 48-49.

Pěšina Karla Morávka! Více o tom, kde ji najdete a co vás na ní čeká. Jednou z autorek současné podoby pěšiny je Jitka Fialová z LDF MENDELU. 

 

Nové číslo MENDEL GREENu 2/2020

 

 

Více aktualit

Všechny aktuality