Arboretum Řícmanice se na jeden den otevře veřejnosti

19. 2. 2024

V sobotu 24. února se koná v Arboretu Řícmanice den otevřených dveří, jedinečná příležitost prohlédnout si v doprovodu odborníků tamní výjimečnou sbírku exotických jehličnanů. Připraveny jsou také hry pro děti a pestré občerstvení. Den otevřených dveří začíná v 9.30 a potrvá do 16.00 hodin.

Řícmanické arboretum je proslulé sbírkou jehličnatých dřevin, která nemá v České republice obdoby. Prohlédnout si je a dozvědět se o nich leccos zajímavého má veřejnost příležitost pouze jednou ročně: „S rozšířením počtu dní, kdybychom řícmanické arboretum otevřeli veřejnosti, prozatím nepočítáme, akce si díky tomu udržuje punc výjimečnosti a zájemci bedlivě sledují, na kterou únorovou sobotu akce připadne. Loni jsme zaznamenali návštěvnický rekord, přivítali jsme 1 110 návštěvníků,“ řekla k akci Petra Packová.

Exotické dřeviny rostoucí v arboretu jsou v rámci republiky výjimečné nejen svým původem, ale často i stářím a rozměry: Za zhlédnutí stojí určitě jeden z největších exemplářů blahočetu chilského, který jinak roste ve strmých svazích v Argentině a Chile, dále jemu podobný ostrolistec kopinatý z Číny, smrk mexický a smrk čivavský a také jedle marocká,“ vyjmenovala největší zajímavosti Packová.

Zájemce arboretem provedou dendrologové Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v rámci komentovaných prohlídek.

Některé z unikátních dřevin padly před několika roky za oběť kůrovcové kalamitě. Na jejich místě pracovníci ŠLP Křtiny vysadili směs smrků omorik, modřínů, jedlí, a dokonce i sekvojovců obrovských. V jaké kondici nejnovější přírůstky jsou, popsal dendrolog Luboš Úradníček: „Nové výsadby pomalu nahrazují ty původní ze 70. let minulého století. Nejlépe se daří různým druhům borovic a modřínům.  Velmi dobře prosperují také jedle himálajská a jedle japonská nebo metasekvoje čínská. K výborně odrůstajícím pak lze zařadit sekvojovec obrovský, naopak velmi pomalu rostou například jihoamerické druhy nohoplod andský a saxegotea.“

V rámci doprovodného programu se děti mohou zapojit do zábavných soutěží na lesnická témata a vyzkoušet si poznávací hmatovou hru. Připravena je i pestrá nabídka teplého občerstvení ze zvěřiny, od klobás, které si lidé mohou sami opéct nad ohněm, přes oblíbený zvěřinový guláš až po sekanou. Chybět nebudou ani teplé nápoje. Vstupné do arboreta je dobrovolné.

Organizátoři motorizované návštěvníky akce upozorňují na omezenou možnost parkování v místě Srnčí studánka-rozcestí (49.2713017N, 16.7048233E) a doporučují zaparkovat automobil v některé z přilehlých obcí, v žádném případě na lesních cestách. Pěší turisté se mohou k arboretu vydat z Babic nad Svitavou či Řícmanic příjemnou procházkou lesem.

V případě nepříznivého počasí, jako je silný vítr či námraza, bude akce zrušena. Lidé by proto měli sledovat webové stránky ŠLP Křtiny a MENDELU.

Kontakt pro více informací: Ing. Petra Packová, Ph.D., správkyně arboret a lesní pedagožka, Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, mobil: +420 778 782 728

e-mail: petra.packova@slpkrtiny.cz