Arboretum Křtiny hostilo Akademické stromolezecké závody, vítězové jsou z LDF

22. 5. 2023

Nultý ročník závodů se konal (19.–21. 5.) v téměř rodinné atmosféře, k níž přispělo i zapojení Spolku posluchačů Lesnické a dřevařské fakulty, některých absolventů a studentů dálkového studia. Zázemí soutěžícím poskytlo Arboretum Křtiny, které nabízí ideální podmínky ke stromolezení a konání soutěží ve stromolezeckých disciplínách. Vítězem mužské i ženské kategorie jsou student a studentka LDF MENDELU.

V uspořádání závodů sehrálo zásadní roli nadšení studentů Arboristiky LDF MENDELU napříč všemi ročníky, podpora Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny a více než 10letá práce Pavla Nevrkly z Ústavu techniky na projektech týkajících se stromolezení a bezpečnosti práce. „Součástí posledního projektu v roce 2022 bylo i prezentování výsledků na veletrhu APF 2022 ve Warwickshire. A právě zde jsme se domluvili s Janisem Strausmanisem z lotyšské univerzity Bulduru Tehnikums na uspořádání stromolezeckých závodů pro studenty,“ popisuje, co soutěži předcházelo, Pavel Nevrkla.

Stromolezecké dovednosti si o víkendu vyzkoušelo 11 studentů (ČR, Lotyšsko, Hongkong), jejichž připravenost na závody odborný dohled a rozhodčí ohodnotili jako velmi dobrou, o čemž svědčí také pouze dvě diskvalifikace.

Absolutní vítězkou nultého ročníku závodů se v ženské kategorii stala Anna Gregořicová a absolutním vítězem v mužské kategorii Vojtěch Slovák, oba studenti LDF MENDELU.

V první šestici mužů se s vyrovnanými výsledky umístili tři studenti z Lotyšska (Bulduru Tehnikums ) a tři z Česka (LDF MENDELU).

Už v závěru závodů jsme se všichni shodli, že budeme v pořádání mezinárodních Akademických stromolezeckých závodů pokračovat. Přemýšlíme o variantě, kdybychom se v pořádání závodů střídali. Tedy příští rok by se závody pořádaly v Lotyšsku. Na Evropských stromolezeckých závodech v přelomu června a července, které se letos konají v Bratislavě, budeme domlouvat další podrobnosti,“ říká k budoucnosti závodů Nevrkla.

Kontaktní osoba pro více informací: Ing. Pavel Nevrkla, Ústav Techniky LDF MENDELU, e-mail: pavel.nevrkla@mendelu.cz