Profesor Vladimír Tesař k 30. výročí Pro Silva Bohemica

9. 5. 2025

Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU (LDF MENDELU) si v květnu 2025 společně s kolegy z dalších oborově blízkých institucí připomíná třicet let činnosti Pro Silva Bohemica – sdružení lesníků usilujících o přírodě blízké formy hospodaření. U příležitosti jubilea přednesl projev i emeritní profesor fakulty, prof. Ing. Vladimír Tesař, CSc, spoluzakladatel české pobočky evropského hnutí Pro Silva a taktéž její první předseda.

Profesor Tesař po desetiletí působil na LDF MENDELU, kde se specializoval na pěstování lesů. Svou pedagogickou a vědeckou činností zásadně ovlivnil několik generací odborníků a přispěl k propagaci přírodě blízkých principů hospodaření.

U příležitosti oslav třicetileté existence české pobočky Pro Silva vystoupil s poselstvím, v němž zdůraznil symbolickou hodnotu okamžiku, kdy tři generace lesníků – od pamětníků přechodu od pasečného hospodaření přes reformní generaci využívající podrostní principy po roce 1989 až po mladé nastupující odborníky prosazující les trvale tvořivý – spojily své síly ve společném úsilí o proměnu lesnické praxe.

Podtrhl význam kontinuity, mezigeneračního respektu a důkladné odborné přípravy coby nezbytných předpokladů pro úspěšnou transformaci lesního hospodaření. Upozornil, že k přechodu na nepasečné metody nelze přistupovat pomocí nařízení: Braňme se případným snahám nadekretovat přechod na nepasečné hospodářství. Takový krok by byl možný až tehdy, kdy bude na tento způsob zkušenostmi připravena většina lesních hospodářů. Jinak by došlo k diskreditaci této snahy. Stalo se to tak kdysi se zmíněným maloplošně-pasečným hospodářstvím.“

Bez odpovídající praktické přípravy lesníků by mohl mít takový krok spíše opačný dopad. „Úspěšný výsledek jakékoliv činnosti je skryt za sloganem: chtíti, moci, uměti,“ uvedl. Tyto tři pilíře: vůle, kompetence a schopnosti, by podle něj měly tvořit základ profesní identity každého lesníka. Věnoval také pozornost otázce dalšího vzdělávání lesníků. Specializované kurzy jemnějších přístupů v pěstování mohou být nástrojem, který by dokázal připravit odborníky na požadavky moderní legislativy i praktické výzvy péče o les. Zdůraznil, že transformace lesů podle principů Pro Silva nemá být pouze reakcí na klimatické změny, ale musí být vědomou volbou s hlubokým porozuměním funkční komplexnosti lesních ekosystémů.

V závěru svého projevu profesor Tesař vyjádřil potěšení ze skutečnosti, že Pro Silva Bohemica se z původního akademického konceptu rozvinula v respektovanou profesní platformu, která si uchovala své hodnotové ukotvení a stala se stabilní součástí české lesnické scény. Připomenul, že hledání pravdy vyžaduje vnitřní úsilí, nikoliv pohodlí. Jeho projev byl nejen důstojnou bilancí tří dekád existence spolku, ale i výzvou k promyšlenému a odborně ukotvenému rozvoji nepasečných způsobů hospodaření.

Více aktualit

Všechny aktuality