Ukrajina není a nesmí zůstat sama

25. 2. 2022
Prohlášení děkana LDF MENDELU k ruské agresi na Ukrajině.

Jako děkan LDF MENDELU podporuji všechny formy pomoci a vyjádření solidarity Ukrajině v jejím statečném boji proti zločinné agresi Ruské federace reprezentované prezidentem Vladimirem Putinem, jehož jednání je bezprecedentní a činy ruské armády na základě rozkazu jejího vrchního velitele Vladimira Putina mohou být na základě mezinárodního humanitárního práva označeny za válečné zločiny.  

Jsem přesvědčen, že nejde o konflikt mezi ruským a ukrajinským národem, ale o nejprimitivnější vyjádření imperialistických zájmů putinovského Ruska. Válka není určitě v zájmu prostých Rusů, kteří jsou také obětí této absurdní a nespravedlivé války. Je především na samotných občanech Ruské federace, aby se sami postavili proti militarismu a imperialismu jejich současného vůdce. Velmi oceňuji úžasnou odvahu  těch ruských občanů, kteří se nebojí proti zavlečení do nesmyslného válečného konfliktu s blízkým národem protestovat v samotném Rusku.  

Žádám  naše studenty z Ruské federace, aby se připojili ke svým spolužákům a společně odsoudili válku na Ukrajině a putinovskou agresi účastí na protestních shromážděních. Jediným možným řešením je okamžité ukončení této agrese a ukončení zabíjení a ukončení destrukce již tak těžce zkoušené Ukrajiny. Studenty i akademiky pak prosím, aby nepodléhali  vlivu dezinformačních webů a jejich  destrukčnímu působení a nebáli se  aktivně vyjádřit a připojit se k protestům proti  této formě fyzické i slovní agrese. Nenechme se zatáhnout do vzájemné nevraživosti, nenávisti a agrese. O to lidem jako Vladimir Vladimirovic Putin jde.

 

Libor Jankovský, děkan LDF MENDELU

Více aktualit

Všechny aktuality