1. V jakém termínu se podávají přihlášky?

Termín podávání přihlášek: 1. 12. 2024 – 31. 3. 2025

2. Musím e-přihlášku vytisknout a poslat?

Ne, přihláška se podává pouze elektronicky. Do e-přihlášky se vkládá konvertovaný dokument Známky ze střední školy (viz dotaz č. 3).

3. Co znamená konverze dokumentu Známky ze střední školy a jak ji vložit do e-přihlášky?

(nevztahuje se na úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení, kterou je nutné zaslat poštou!)

1. Vezmi dokument:

z e-přihlášky vytištěný dokument „Známky ze střední školy“ a nech ho potvrdit svojí střední školou (podpis, razítko),

nebo katalogový list s podpisem a razítkem střední školy,

nebo vysvědčení za posledního 2,5 roku středoškolského studia, tj. II., III. ročník a první pololetí IV. ročníku střední školy.

2. S dokumentem navštiv místo, kde dělají konvertované kopie dokumentu:

např. poštu nabízející službu CzechPOINT. Konverzi dělají i některé notářské kanceláře,

na Slovensku využij Slovenskou poštu (konvertovaný soubor bude mít příponu *.asice),

v případě pobytu v cizině můžete využít služeb Czech POINTu na zastupitelských úřadech České republiky (velvyslanectví a generální konzuláty).

3. Požaduj vytvoření konvertované kopie dokumentu v jednom pdf souboru (budeš vkládat do e-přihlášky jako jednu přílohu).

Dostaneš „Potvrzení o předání výstupu z provedené konverze“.

Konvertovaný dokument v elektronické podobě Ti bude předán nahráním do elektronické Úschovny Czech POINT, bude Ti rovněž předáno potvrzení o vložení dokumentu do Úschovny buď vytištěné nebo ti bude zasláno do datové schránky.

Adresa Úschovny je www.czechpoint.cz/uschovna/.

Služba společnosti Česká pošta je podrobně rozepsána na Autorizovaná konverze dokumentů – Česká pošta (ceskaposta.cz).

4. Konvertovaný dokument i s doložkou konverze si z úschovny stáhneš ve formátu pdf, vložíš přímo do e-přihlášky části přílohy. Přílohy již neposíláš poštou ani e-mailem.

5. Pokud je příloha vložena správně, je potvrzena studijním oddělením a bude svítit zeleně.

4. Pokud jsem SŠ už absolvoval, platí pro mě totéž?

Ano, ale navíc přidáš ještě:
• úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení (ověří např. Česká pošta) v listinné podobě a doručíš na adresu školy co nejdříve.

Adresa pro zasílání maturitního vysvědčení v listinné podobě:
Mendelova univerzita v Brně
Lesnická a dřevařská fakulta
Studijní oddělení
Zemědělská 3, 613 00 Brno

5. Mohu si podat více e-přihlášek?

Ano, můžeš. Nezapomeň za každou přihlášku zaplatit správní poplatek.

6. Kolik je poplatek za přijímací řízení a kam ho mám poslat?

• Poplatek za přijímací řízení činí 600 Kč.
• Pro SP Design nábytku činí poplatek 800 Kč.

Částku je možné zaplatit platební bránou (doporučovaná varianta), QR kódem nebo platebním příkazem. Varianty ti budou nabídnuty přímo v e-přihlášce.

• číslo účtu: 35-4335800227/0100
• variabilní symbol – každý uchazeč vkládá své číslo přihlášky 403 ….. .

Doklad o zaplacení poplatku přilož do obálky k přihlášce (přihláškám).
Platba ze zahraničí:
IBAN CZ5201000000354335800227
SWIFT – KOMBCZPPXXX

Do poznámky u zadávání platby ze zahraničí je nutné uvést číslo e-přihlášky nebo jméno uchazeče o studium.

7. Jaké známky mám zapsat do přílohy „Známky ze střední školy“?

Známky se vypisují do čtyř sloupců za posledního 2,5 roku předchozího studia na střední škole.
sloupec I – 2. ročník (příp. sexta) – vysvědčení z konce školního roku
sloupec II – 3. ročník (příp. septima) – vysvědčení z konce školního roku
sloupec III – 4. ročník (příp. oktáva) – vysvědčení za 1. pololetí posledního ročníku

Ve sloupci „I. – II. ročník“ se uvádí známky ze všech předmětů uvedených na ročníkovém vysvědčení, ve sloupci „III. ročník“ známky ze všech předmětů uvedených na pololetním vysvědčení posledního ročníku (stejným způsobem vyplňují i uchazeči, kteří již dříve ukončili studium maturitou).

8. Když jsem již absolventem střední školy, vypisuji tuto přílohu stejně?

Ano, pokud jsi střední školu absolvoval/a již dříve a zakončil/a jsi ji řádně maturitní zkouškou, zadáváš stejné hodnoty. Pokud jsi absolvoval/a nástavbové studium zakončené maturitní zkouškou, kombinuje se zadání známek s předchozím studiem. Na postup zadávání známek se můžeš informovat na e-mailu: studpri@mendelu.cz.

9. Jaká jsou kritéria pro přijetí do bakalářského studia?

Jediným kritériem pro přijetí ke studiu do bakalářského studia na LDF MENDELU (mimo SP Design nábytku, kde je dalším kritériem talentová zkouška – viz bod 11) je průměrný prospěch z předchozího studia na SŠ za posledního 2,5 roku. Při prospěchu 1,00 uchazeč získává maximálně 100 bodů, při horším prospěchu se počet bodů úměrně snižuje. O přijetí rozhodne děkan na základě pořadí uchazeče a maximálního počtu přijímaných uchazečů.

10. Jak probíhá přijímací řízení do navazujícího magisterského studia?

Uchazeči budou do navazujícího magisterského studia přijati na základě vykonání přijímací zkoušky. Přijímací zkouška proběhne formou testu z předmětů státní závěrečné zkoušky bakalářského studijního programu, pro který je magisterský studijní program navazující. Test bude obsahovat otázky z jednotlivých předmětů státní bakalářské zkoušky. Další informace nalezneš v § 6 dokumentu Podmínky pro přijetí uchazečů 2025/2026.

11. Jaká jsou kritéria pro přijetí do bakalářského SP Design nábytku?

Prospěch na SŠ za posledního 2,5 roku studia stejně jako u ostatních oborů – viz odpověď na otázku 9)
• talentová zkouška, která se skládá z následujících částí:

a) předložení vlastního portfolia prací (strukturovaný životopis uchazeče, oblíbeny designér a rozbor jeho tvorby, výstavy, které v předchozím roce uchazeč navšívil, ocenění a úspěchy uchazeče v soutěžích, domácí výtvarné práce, příp. díla ze ZUŠ, výtvarných kroužků a hodin kreslení ve škole apod.)
b) kresebná-výtvarná část (kresba podle modelu)
c) praktická část (papírový model; téma se losuje v den talentové zkoušky)

12. Jak se dozvím, kdy mám skládat talentovou nebo přijímací zkoušku a kde?

Ten, kdo bude skládat talentovou zkoušku, popř. písemný test do NMgr. studijního programu, dostane pozvánku e-mailem a také si může ověřit termín v aplikaci e-přihlášky, kde se zobrazí „kdy, kde a v kolik“.

Talentové zkoušky pro bakalářský SP Design nábytku i přijímací zkoušky do vybraných navazujících magisterských studijních programů se budou konat v průběhu měsíce května 2025.

13. Jak se dozvím výsledek rozhodnutí?

Rozhodnutí či oznámení výsledku přijímacího řízení ti bude vloženo do úložiště dokumentů v e-přihlášce. Upozornění o vloženém výsledku dostaneš na e-mail, který jsi uvedl v e-přihlášce.
Výsledek si můžeš také ověřit na stránkách Mendelovy univerzity v Brně: http://is.mendelu.cz/ – Výsledky přijímacích zkoušek.

14. Kdy a jak mám odeslat úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení?

Jakmile obdržíš maturitní vysvědčení ve školním roce 2024/2025, pořiď co nejdříve jeho úředně ověřenou kopii (např. prostřednictvím České pošty) a neprodleně ji pošli na studijní oddělení LDF (do 30. 6. 2025). Pokud jsi složil maturitní zkoušku dříve než ve školním roce 2024/2025, pošli úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení co nejdříve (viz bod 4).

Adresa pro zasílání maturitního vysvědčení v listinné podobě:
Mendelova univerzita v Brně
Lesnická a dřevařská fakulta
Studijní oddělení
Zemědělská 3, 613 00 Brno

15. Jak získám informace o zápisu do studia?

Informace o termínu zápisu do studia, o možnostech ubytování, o Úvodu do studia, o imatrikulaci apod. najdeš na webu LDF – sekce Student LDF – Student Bc. – Pro prváky.

16. Jaké studijní programy lze u vás studovat dálkově (kombinovaná forma studia)? Jak probíhá výuka?

Kombinovanou formou můžeš studovat tyto bakalářské studijní programy:
• Arboristika
• Lesnictví (specializace Lesnictví)
• Myslivost
• Technologie a management zpracování dřeva

Výuka začíná v druhé polovině září, a to jedním týdnem intenzivní blokové výuky. Po ní následují výukové bloky vždy v pátek. V letním semestru je to obdobné, týden intenzivní blokové výuky probíhá na začátku února.

17. Má vliv na moje přijetí úspěch v olympiádách nebo SOČ (Středoškolská odborná činnost)?

Uchazeč, který je úspěšným řešitelem ústředního (celostátního) nebo krajského kola středoškolské odborné činnosti (SOČ) v oborech 1 – Matematika a statistika, 2 – Fyzika, 3 – Chemie, 4 – Biologie, geografie a geologie, 5 – Molekulární biologie, 7 – Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství, 8 – Ochrana a tvorba životního prostředí, 11 – Stavebnictví, architektura a design interiérů, nebo je úspěšným řešitelem ústředního (celostátního) nebo krajského kola předmětových soutěží typu/kategorie A vyhlašovaných MŠMT ČR (adekvátně soutěže vyhlašované MŠVVaŠ SR), konkrétně Biologické olympiády, Matematické olympiády, Fyzikální olympiády, Ekologické olympiády a Chemické olympiády vyhlašované VŠCHT Praha v oblasti související se zvoleným studijním programem, může být přijat ke studiu bez ohledu na prospěch ze střední školy.

Žádost o přijetí na základě umístění uchazeče v SOČ nebo v předmětové olympiádě se podává v listinné podobě na studijní oddělení s kopiemi dokladů potvrzujících příslušné umístění v některé z uvedených soutěží nejpozději do 31. 3. 2025. Toto umístění musí být získané v průběhu posledních 2 let středoškolského studia (kategorie A). Žádost si vytvoří uchazeč sám.

Na přijetí na základě umístění v soutěžích není právní nárok. O přijetí dle tohoto odstavce rozhoduje děkan.

18. Chci si nechat uznat předměty z předchozího studia. Jak mám postupovat?

Z předchozího studia je možné uznat předměty ukončené zápočtem nebo zkouškou s hodnocením A, B nebo C, pokud od jejich ukončení uplynulo maximálně 5 let. Žádost o uznání předmětů absolvovaných v předchozím studiu je student povinen podat při nástupu do prvního semestru studia, a to nejpozději do konce období změn v zápisu. K žádosti je nutné doložit sylaby předmětů a potvrzení o jejich absolvování vydané studijním oddělením školy, kde byl předmět absolvován.

Jakmile budete mít přístup do UIS, podejte žádost v aplikaci Kontaktní centrum.

Podrobně jsou podmínky pro uznávání předmětů popsány v Nařízení děkana 10/2024.

Studijní oddělení – přijímací řízení
Bc. Hana Čerteková
Studijní referentka