Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně absolvoval v letech 1952–1957, roky 1957–1964 strávil na pozici samostatného inženýra v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů pobočka Karlovy Vary. V letech 1964–1970 pracoval na pozici vedoucího polesí Kladská ve firmě Statky a lesy Lázně Kynžvart a jeden rok, konkrétně 1970–1971, pracoval na KNV Plzeň, odboru zemědělského a lesního hospodářství. Od roku 1971 působí na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU, kde v letech 1990–1995 vedl Ústav lesnické a dřevařské mechanizace. Následující čtyři roky působil na fakultě v pozici vědecko-pedagogického pracovníka, mezi roky 2002–2016 v roli výzkumného pracovníka a od roku 2016–dosud vědecko-výzkumného pracovníka.

Příchod z rodné Plánice do Brna, počátky VŠ studií, láska k myslivosti, ale i rodící se zájem o lesnickou mechanizaci

Vzpomínání na prof. Gustava Artnera, prof. Františka Piškulu a také některé z vyučovaných předmětů, působení v trubačském kroužku

Prof. Ulrich jako amatérský terénní motocyklista – dobrá zkušenost pro budoucí pohyb v náročném lesním terénu, cvičení na ŠLP Křtiny, prezentace tehdejších kateder na chodbách fakulty – z důvodu nedostatku skript cenný zdroj studijních informací pro studenty, zkouškové období a ta zrádná chemie

Prof. Ulrich sportovec, příprava na zkoušky v prostředí brněnské přehrady, konec studií a umístěnka do západních Čech, po sedmi letech návrat na brněnskou univerzitu