Po maturitě na Střední lesnické technické škole v Trutnově, po roční (nedobrovolné) pauze, kdy pracuje jako hajný, skládá znovu přijímací zkoušky na VŠZ v Brně a zahajuje studium lesnictví. Listopad 1989 ho zastihne ve 4. ročníku studia. Historické události výrazně studia i atmosféru na fakultě poznamenají. Studia Jiří Mewald zakončil státními zkouškami a promocí v roce 1991. Po velmi krátké lesnické praxi využívá nabídky, stát u zrodu legendární rozhlasové stanice v Brně, Rádia Hády. Tato kapitola trvá do roku 1995. Po odchodu z rozhlasových vln se dále věnuje reklamě, public relations a v roce 2000 začíná v Brně s kolegou vydávat časopis o historických vozidlech čtený i v zahraničí, Motor Journal. 


Po střední lesnické škole v Trutnově rok (vynucené) praxe hajného a konečně zahájení studia na VŠZ v Brně, biochemie s prof. Žákovou: i po letech těžké sny…, koleje versus podnájem, vzpomínky na Ing. Jaroslava Vránu (ve vzpomínkách mylně uveden jako docent) a doc. Jindřicha Chmelaře

Vzpomínky na další vyučující: prof. Jaroslav Koblížek, prof. Jaroslav Křístek, prof. Jiří Krešl

Listopadové události r. 1989

Od lesařiny k rozjezdu legendární rozhlasové stanice: Rádia Hády

Přes rádio a práci v reklamě k Motor Journalu, časopisu o historických vozidlech, který vychází od roku 2000 a kde Jiří Mewald zastává místo zástupce šéfredaktora. Ale jak sám říká: Jednou lesníkem, navždy lesníkem.