MENDELU otevřela naučnou stezku v Mongolsku, na přípravě se podíleli i studenti

31. 10. 2024

Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) otevřela v Mongolsku naučnou stezku s názvem Lesy pro život. Stalo se tak rok po vyznačení první turistické stezky v Mongolsku s využitím českého systému turistického značení. Stezka kopíruje část modře značené trasy Dugui Tsagaan v Bogd Khan Uul na okraji hlavního města Ulánbátaru, která je nejčastějším výletním cílem pěších turistů v Mongolsku. Dokončený projekt je výsledkem pokračující úspěšné spolupráce mezi univerzitou a  Mongolian Walking Association.

Otevřít v Mongolsku naučnou stezku o lesích bylo snem našeho týmu už několik let. Teď se nám to díky spolupráci s Mongolian Walking Association a finanční podpoře z Ministerstva zahraničních věcí České republiky konečně podařilo,“ přiblížil souvislosti Václav Pecina autor i odborný garant projektu.  

Naučná stezka se skládá ze dvou úseků. První úsek je klasickou stezkou lemovanou osmi naučnými tabulemi, které turisty seznamují s funkcemi lesa, jejich významem pro život a otázkami ochrany a péče o lesy. Druhý úsek je výukovou zónou pro děti. Nachází se zde  zázemí pro venkovní učení a hry připravené ve spolupráci s firmou Lesní svět. „Jedná se o jejich klasické hry a naučné prvky, které jsou ale obsahově přizpůsobené mongolskému prostředí a biodiverzitě,“ upřesnil Pecina.

Polovina obyvatel žije v hlavním městě a mají omezený kontakt s přírodou, což má za následek rychlou ztrátu vztahu k přírodě. Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou proto v Mongolsku podporovány jako klíčové pro budoucnost. I proto byla akce spojena s otevřením dětského klubu turistů pod Mongolian Walking Association. Díky tomu se slavnostního otevření naučné stezky zúčastnilo více než 200 dětí, které se staly členy klubu. Vedle každodenního turistického využití stezky je domluvené také využívání místními školami a správou chráněného území Bogd Khan Uul pro vzdělávací akce v přírodě,“ uvedl odborný garant projektu.

Na přípravě naučné stezky se podíleli vedle odborníků také studenti. „Návrh této naučné stezky je předmětem bakalářské práce studenta studijního programu Lesnictví na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU, který za účelem sběru podkladů pro přípravu stezky navštívil Mongolsko v loňském roce. Na přípravě mongolských textů se podíleli také dva šikovní absolventi našich letních škol z Mongolian University of Life Sciences. Ti už v současné době nastupují na doktorské studium na MENDELU a doufáme, že naše spolupráce s nimi na environmentálním vzdělávání v Mongolsku tímto projektem teprve začíná. To, že dokážeme studenty do našich aktivit úspěšně zapojovat a realizovat i jejich nápady, považuji za velký úspěch a motivaci pro všechny zúčastněné i budoucí zájemce o spolupráci,“ dodal Pecina.

Slavnostního otevření stezky se mimo jiné zúčastnil velvyslanec České republiky v Mongolsku Jan Vytopil, vedoucí odboru zahraniční spolupráce mongolského Ministerstva životního prostředí a změny klimatu U. Enhtaivan a vedoucí správy chráněného území Bogd Khan E. Tsogbadral. Stezka vznikla v rámci projektu „Naučná stezka Lesy pro život v Bogd Khan Uul“ realizovaného Mongolian Walking Association s podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Václav Pecina, Ph.D., Ústav ekologie lesa, LDF MENDELU, +420 731 920 599, vaclav.pecina@mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality