LDF a ŠLP partneři projektu ForDiL podporujícího výchovu budoucích lesníků k přírodě blízkému lesnictví

11. 4. 2025

Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) a Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) jsou hlavními partnery projektu ERASMUS+ Forest of the future: digital tools for learners to foster continuous cover forestry (ForDiL) zaměřeného na výchovu nové generace lesnických odborníků schopných ekosystémového přístupu k lesu, který v sobě zahrnuje zachování, ochranu i využívání lesa v kontextu přírodě blízkého lesnického hospodaření.

V rámci projektu ERASMUS+ ForDiL absolvovali v lesích Mendelovy univerzity vzdělávací pobyt spojený s praxí studenti z Institut Technique Horticole de Gembloux (ITH) v Belgii a Institut Genech (UFA Bavay) ve Francii. Výměnný program jim poskytl jedinečnou příležitost k načerpání znalostí a absolvování praktické výuky v oblasti přírodě blízkého lesnictví:

„Les trvale tvořivý zajišťuje, že lesy zůstanou dlouhodobě produktivní a ekologicky vyvážené při zachování ekonomických výhod. Prostřednictvím projektu ForDiL jsme schopni vybavit studenty potřebnými nástroji a dovednostmi k profesionálnímu provádění pěstebních systémů, které jsou postaveny na nepřetržité obnově lesního porostu a které se vyhýbají holosečím (CCF),“ podtrhl význam projektu ForDiL Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Praktické předávání poznatků usnadňuje budoucím lesníkům osvojení moderních lesnických postupů. Na evropské úrovni pak projekt ForDiL díky propojení teorie s praxí významně podporuje jejich reálné uplatnění, tedy zapojení do klíčových lesnických podniků.

Výměnné pobyty studentů v rámci Evropy, tak jak jsou nastaveny v projektu ForDiL, posilují jejich adaptabilitu, nezávislost a seznamování se s různými technikami lesnického hospodaření v různých regionech stejně jako integraci principů lesa trvale tvořivého do lesnického vzdělávání.

Cílem projektu je také praktické uplatnění CCF principů pomocí inovativních digitálních výukových nástrojů: „K prohloubení porozumění a praktického využití přírodě blízkého lesnictví bude sloužit digitální vzdělávací nástroj, aplikace ForDiL, která je vyvíjena ve spolupráci s pracovišti ve Francii a Belgii,“ zdůraznil další rozměr projektu Dobrovolný.

Pestré lesy MENDELU ve správě ŠLP Křtiny
Studenti z Institut Technique Horticole de Gembloux v Belgii a Institut Genech ve Francii
Pestré lesy MENDELU ve správě ŠLP Křtiny

„Evropská spolupráce v oblasti lesnického vzdělávání je klíčová. Účastí na výměnách, tak jak jsou nastaveny v projektu ForDiL, se studenti učí novým lesnickým technikám a rozvíjejí kulturní porozumění a adaptabilitu, což jsou základní dovednosti moderního profesionála,“ uzavřela téma Pavlína Pancová Šimková, proděkanka pro integraci do Evropského výzkumného prostoru.

Kontakt pro více informací: Ing. Pavlína Pancová Šimková, Ph.D., proděkanka pro integraci do Evropského výzkumného prostoru, LDF MENDELU +420 545 134 065, pavlina.simkova@mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality