Křtinské arboretum zve na dny otevřených dveří, připravilo novou trasu i pohledově nová zákoutí

20. 5. 2024

Tradiční dny otevřených dveří připravilo na víkend 25.–26. 5. Arboretum Křtiny. Příchozí se mohou těšit na unikátní dřeviny i kvetoucí keře a byliny v sytých barvách vrcholícího jara. Prohlédnout si je mohou společně s dendrology Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v průběhu komentovaných prohlídek. Doprovodný program nabídne oblíbené ukázky dravců či poznávací hry pro děti. Novinkou je procházková trasa po břehu rybníka osázená rododendrony. Na trase a v okolí zdejšího svatebního palouku přibyly dva nové mostky. Arboretum otevírá po oba dny v 9.00 hodin.

Pro květnové dny otevřených dveří jsou typické rozkvetlé pěnišníky neboli rododendrony, které v arboretu rostou v řadě barevných variant: „Různé odstíny růžové a červené nabídne pěnišník měkký, do jakých barevných tónů rozkvete pěnišník žlutý není potřeba připomínat, a konečně pěnišník pontický předvede pro změnu květy fialové. Máme tu ale například i sazaník květnatý s vínově červenými květy a fotogenické azalky,“ vyjmenovala nejpůsobivější keře správkyně arboret Petra Packová.

S nejzajímavějšími dřevinami rostoucími v arboretu se zájemci seznámí během komentovaných prohlídek v doprovodu dendrologů Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Konají se v sobotu i v neděli v čase 9.00 až 16.00 hodin. Prohlídka začíná vždy v celou hodinu, poslední pak v 15.00 hodin.

Na sobotu připravil Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) rozšířený program: „Za vším hledej houby je název komentované prohlídky, na níž se mohou milovníci těchto organismů vydat v sobotu v jedenáct a ve třináct hodin. Již od sobotního rána až do druhé hodiny odpolední budou mít děti i dospělí možnost obdivovat krásu dravců a připraveny budou také lesní soutěže, poznávací hry a zajímavé tvoření pro děti,“ představila sobotní program Packová.

Zimní pauzu pracovníci ŠLP Křtiny využili k vybudování nové procházkové trasy: „Nová trasa, které pracovně říkáme kochací, neboť lahodí zraku, vede po břehu rybníka, kde jsme vysázeli rododendrony a kde své větve ke kolemjdoucím sklání břízy. Chodník je vysypaný štěpkou a kdo se po něm vydá, přejde i po zcela novém mostku. Na druhý nový mostek turisté narazí v blízkosti svatební louky. Oblast kolem ní se navíc dočkala prosvětlení. Věřím, že příchozí, kteří to u nás již znají, budou překvapeni, jak tyto partie prokoukly. Vracíme je do původní podoby, tak jak je naplánovali naši předchůdci,“ představila novinky správkyně arboreta.

Arboretum má ohniště, kde si návštěvníci mohou opéct, s přihlédnutím k povětrnostní situaci, s sebou přinesené špekáčky. Brány arboreta jsou po oba víkendové dny otevřeny od 9.00 do 17.00 hodin. Psi na vodítku jsou vítáni. Vstupné je dobrovolné.

Od loňského roku vede k arboretu z nedalekých Křtin naučná stezka Chvála stromů. Lemovaná je tuzemskými i exotickými dřevinami a naučnými tabulemi.

Kontakt pro více informací: Ing. Petra Packová, Ph.D., správkyně arboret a lesní pedagožka ŠLP Křtiny, tel.: +420 778 782 728, petra.packova@slpkrtiny.cz