Cenu profesora Halabaly v roce 2024 pořádá Ústav designu a nábytku Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. (LDF MENDELU). Ceny byly rozdány v pátek 25. října v prostorách Staré radnice Brno. Studentská soutěž byla v letošním roce součástí rozsáhlejší akce s názvem Dny nábytku. Do pěti kategorií bylo přihlášeno celkem 92 prací, do druhého kola jich postoupilo 69. Nejpočetněji byla obsazena kategorie Design nábytku a interiéru – kategorie střední školy. Tři ocenění a jedno čestné uznání obhájili studující Ústavu designu a nábytku LDF MENDELU.
Soutěžní kategorie:
- Design nábytku – klauzurní práce
- 1. místo Darina Mikušková / Lavička Happy, Vysoká škola výtvarných umení Bratislava, Katedra dizajnu
Lavička může sloužit jako kus exteriérového nábytku na sezení pro dospělých i pro děti, kterým při změně sezení umožní využít jemný balanc ve stylu houpačky. Skládá se ze dvou částí, kovová část tvoří konstrukci z hranolu, je pokrytá perforovaným plechem. Čalouněnou část je možné variabilně uchytit lany a tím změnit funkci rovného sezení na sezení s opěrkou na záda, případně ležení. Návrh je inspirovaný námořnickým prostředím.
- 2. místo Petra Brodňanová / DOUBLE TABLE, Technická univerzita vo Zvolene
Stůl DOUBLE navržený k tématu home office se záměrem vytvořit malé vícefunkční pracoviště do menšího bytu. DOUBLE TABLE sestává ze dvou stolových desek ve výškách. Ve vyšší stolové desce je zabudovaná polička na odkládání papírů. V nižší noze je drážka, která zčásti přechází do stolové desky a slouží na odkládání kníh a seščitů. Filcová část opticky uzavírá pracovní prostor, slouží na zapichování per, tužek a vzkazů.
- 3. místo Vilém Zuzaník / L 24, Mendelova univerzita
Díky středovému lubu a nohám zapuštěným do sedací desky vyniká lavice stabilitou a zároveň přináší esteticky zajímavý prvek. Tato zdánlivě jednoduchá lavice se tak mění v harmonický celek, který díky minimalistickým liniím snadno zapadne do jakéhokoli interiéru.
- Design nábytku – závěrečné práce
- 1. místo Timea Kepová / UP AND DOWN, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Kolekce „Up nad Down“ je zhmotněním úvah a otázek na téma oddechové „sezení“. Výsledné objekty svým designem zaručí, že každé posezení poskytne odlišný zážitek. Zároveň propojují sezení/ležení na zemi s vyššími polohami, až po standardizovanou.
- 2. místo Iveta Holubčíková / BONDIA, Technická univerzita vo Zvolene
Jedná se o sezení určené pro interakci prarodičů s vnoučaty v předškolním věku. Zadní opěradlo vytváří oblouk evokující objímající ruku prarodiče, což podtrhuje jejich důležitou roli v životě dětí. Návrh by měl přispět k podpoření mezigeneračních vztahů. víľ starých rodičov a ich vnúčat, medzigeneračné vzťahy a prispieť k zdravému a vyváženému životu v rodinách.
- 3. místo Sára Káňová / Kolébka, Mendelova univerzita
Dětská kolébka vyniká především neobvyklým a poměrně složitým tvarováním s využitím tradičního řemeslného zpracování dřeva. Autorka pomocí zvolených materiálů a použitím vhodných výrobních technologií dosáhla nadčasového řešení. Elegantně tvarovanou dřevěnou podnož doplňuje odnímatelný koš, což zajišťuje pohodlnou manipulaci s dítětem. Díky malé hmotnosti lze kolébku jednoduše přesouvat a tím usnadnit matce fungování s dítětem v prvních měsících jeho života.
- Čestné uznání
Eliška Kovářová / Edukačně herní kontejner, Mendelova univerzita
Edukačně herní kontejner poskytuje možnost hrát si s pískem, i když venku prší. Děti zde tím nejpřirozenějším způsobem, hrou, rozvíjí své smyslové vnímání a motorické dovednosti. Předností tohoto výrobku je jeho jednoduchá výšková stavitelnost, a to přidáváním a odebíráním nádob, a také víceúčelovost – hra s vodou, s kinetickým pískem, stavění báboviček, a s jemnozrnným pískem psaní, kreslení.
- Design interiéru – klauzurní práce
- 1. místo Hana Šegedová / Obnova budovy sušárny léčivých bylin, Technická Univerzita vo Zvolene
Projekt, který dává nový význam budově bývalé sušárny léčivých bylin v Hanušovciach nad Topľou. Koncept samoobslužné čajovny – návštěvník projde celým procesem vzniku sypaného bylinného čaje od sušení bylín, přes namíchání vlastního čaje až po jeho přípravu a vychutnání. V dizajnu interiéru jsou zachované hlavní vizuální prvky vnějšku budovy.
- 2. místo Filip Mozdík / Komunitní bydlení Lamač, Fakulta architektúry a dizajnu, STU v Bratislave
Obnova objektů bývalé hasičské zbrojnice a pošty v ulici Vrančovičova v městské části Lamač a jejich přeměna na komunitní ubytování. Kapacita ubytování je stanovena na 10 obyvatel rozdělených do jedno- či dvoulůžkových pokojů, kromě nich bytovou jednotku tvoří také velký obývací pokoj, společná kuchyň, dvě koupelny a technické zázemí. K samotnému domu přináleží i nová kavárna na nedalekém nároží.
- 3. místo Nikola Glänznerová / Návrh interiéru otočné spací kóje, Mendelova univerzita
Spací kóje je rozdělena na dvě části, a to na pevnou a středovou část, kterou je možné otáčet do dvou poloh. První poloha středové části je určena pro spaní, je zde tedy umístěna postel, vedle které se nachází police s integrovaným vypínačem osvětlení, elektrickou zásuvkou a USB porty. Druhá poloha kóje slouží jako pracovní prostor s drobným čalouněným prvkem a sklopným stolkem, který je možné využívat v obou polohách středové části. Nachází se zde i prostor na odkládání obuvi, věšák, zrcadlo. Osvětlení zajišťují zabudované led pásky ve stropu kóje, denní světlo vstupuje prosklenými pásy, které se vinou okolo celé kóje. Kóje je určena do veřejného prostoru, její provoz je tedy samoobslužný.
- Design interiéru – závěrečné práce
- 1. místo Marian Krcheň / Hurbanove kasárne – adaptácia na nový účel, Slovenská technická univerzita, Fakulta architektúry a dizajnu
Interiér přízemí je zbaven příček. V interiéru je minimalizovaná tvorba nových otvorů. Pro bezproblémový bezbariérový je vytvořen nový vstup z ulice Mariánská. Bezbariérovost reprezentuje bezbariérová toaleta a vyvýšená podlaha v prostoru sníženého patra. Prostory bude využívat galerie Satelit a Slovenské múzeum dizajnu pro výstavy 2D a 3D objektů různého druhu, z toho důvodu je prostor barevně neutrální a doplňuje ho dřevěný dekor ve světlém odstínu.
- 2. místo Hana Šegedová / Obnova ruiny kostola sv. Kozmu a Damiána, Technická univerzita vo Zvolene
Záměrem projektu je upozornit na chátrající sakrální stavby na Slovensku, které mají předpoklady být obnoveny a být přínosnými i v dnešní době. Tento projekt adaptuje ruiny starého kostela na kulturně-komunitní centrum. Prostor poskytuje obyvatelům všech věkových kategorií Sedliackej Dubovej místo pro pořádání široké škály kulturních akcí.
- 3. místo Anna Gergelyová / Slovenské centrum dizajnu, Fakulta architektúry a dizanu STU
Interiér Slovenského centra designu umístěný v bývalých Hurbanových kasárnách v Bratislavě, je navrhnutý tak, aby všechny funkce centra byly propojené v rámci jedné budovy. Zachovává historický charakter objektu s odkazem na vojenskou minulost v kontrastu s moderními prvky zařízení. Pro intuitivní orientaci návštěvníků jsou použity barvy a materiály jako součást navigačního systému.
- Design nábytku a interiéru – kategorie střední školy
- 1. místo Kristína Gallová / Bistro BLOQ, Michael – Střední škola, Gymnázium a Vyšší odborná škola, s.r.o.
Bistro BLOQ je součástí kompozice tří objektů, které se zaměřují na komunitu, zážitek a vaše smysly. Hlavní objekt je určený pro posezení a gastronomický zážitek z unikátní molekulární kuchyně.
- 2. místo Zuzana Jirková / Espresso bar, SOŠ obchodu, užitého umění a designu, Plzeň
Interiér tvoří inovativní celek plný harmonie. Jelikož se místo určené pro kavárnu nachází v Praze, přála si autorka přenést do prostoru prvky přírody, jako jsou například luční květiny nebo také strom uprostřed sedacího prostoru. Úkolem bylo také navrhnout plně funkční barový pult, který bude sloužit nejen pro vykonání práce, ale bude i vizuálně zajímavý. Za zmínku stojí rozložení interiéru a celkové řešení dispozice. Dále také soulad materiálů. Produktem navíc je vytvořený glazurovaný hrnek z keramiky.
- 3. místo Lenka Melicharová / Cherry, Střední škola designu interiéru Kateřinky – Liberec, s.r.o
Projekt Cherry reaguje na zadání: sezení ve veřejném prostoru na téma „on line-off line“. Následná výroba probíhala ve školních dílnách. Autorka křeslo Cherry pojala jako: „elegantní a nadčasové sedadlo“.
- Čestné uznání
Irena Kuthanová / Every, Vyšší odborná škola obalové techniky a Střední škola, Štětí
Jedná se o maturitní projekt. Every je série tří stoliček určených do bytového prostoru. Svým vzhledem v interiéru vyniká nejen jako solitér, ale také v sérii, která nabízí i další možnosti využití, například možnost stohovatelnosti umožnuje uživateli vytvářet různé varianty sestav podle své představivosti.
Zuzana Bradová / Pár křesel – Modular Twin, SOŠ obchodu, užitého umění a designu, Plzeň
Zadání znělo vytvořit dvě křesla, která spolu budou nějakým způsobem ladit, ale zároveň budou odlišná, aby bylo možné postavit je vedle sebe do jedné místnosti. Následně jsem měla jedno z křesel realizovat. Křesla jsem odlišila pomocí ergonomie, první křeslo, které jsem vyráběla, má rozměry klasického křesla (výška sedáku 40 cm, hloubka sedáku 60 cm), a druhé vychází z barové židle (výška sedáku 60 cm, hloubka 45 cm). Křesla jsou modulární, tudíž je lze rozložit na dvě části, které slouží jako stoleček a stolička. Obě části mají tvar poloviny šestiúhelníku a spojují se pomocí drážek, které má každá z částí. Po složení křesla vzniká pod sedákem úložný prostor na knihy nebo třeba na polstrování, které je rovněž součástí křesla. Křesla jsou určena primárně do kavárny nebo knihovny, ale lze je využít i v jiných prostorách, například v obývacím pokoji. Možnosti využití lze zvýšit změnou materiálu, plast a kůže – čekárna u lékaře, nebo změnou ergonomie u dětského nábytku.
„Soutěž vnímám jako platformu pro vzájemné srovnání studentských prací škol jak v Čechách, tak na Slovensku, které se zaměřují na navrhování nábytku a interiérů. Z dodaných prací jsou zřetelné rozdílné přístupy jednotlivých škol k vedení studentských prací. Přihlášené práce celkově prokázaly vysokou odbornou úroveň, což je příslibem výchovy úspěšné generace mladých návrhářů nábytku, interiérů či jedním slovem designérů,“ zhodnotil letošní ročník studentské soutěže Hynek Maňák z Ústavu designu a nábytku.
Cena profesora Jindřicha Halabaly byla v roce 2024 součástí rozsáhlejší akce s názvem Dny nábytku, jež v sobě snoubila Kariérní dny zaměřené na propojení firem se studenty designu a nábytkářství a Mezinárodní konferenci věnovanou trendům v nábytkářství a bydlení.
Kontakt pro více informací: doc. Ing. arch. Hynek Maňák, Ph.D., Ústav designu a nábytku LDF MENDELU, +420 737 678 435, hynek.manak@mendelu.cz
Více aktualit
-
Nový druh škodlivé houby byl objeven pod kůrou kmene ořešáku královského nedaleko Brna. Houba je aktivně šířena nepůvodním kůrovcem, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let. Vědci potvrdili, že tato houba dokáže působit…9. 12. 2024
-
Uchazečská kampaň letos cílí na uplatnění v praxi
Uchazečská kampaň Mendelovy univerzity v Brně v letošním roce poukazuje především na skutečnost, že studijní programy jsou koncipovány tak, aby studující byli připraveni pro reálný trh práce kladoucí důraz na praktické uplatnění. Prostřednictvím…6. 12. 2024 -
Na distribuci pesticidů v krajině má vliv jak hospodaření, tak druh přírodního…
Komplexní interakce mezi lokálními a krajinnými faktory, které mají vliv na distribuci pesticidů v trvalých plodinách ovocných sadů a vinic, studovali vědci z Ústavu ekologie lesa a Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU. Výzkum navazuje na…26. 11. 2024 -
Absolvent LDF MENDELU autorem strhujícího knižního rozhovoru
Absolvent Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) Pavel Hénik, etablovaný autor několika románů, povídkových sbírek a knižních rozhovorů připravil pro podzimní knižní trh novinku s názvem S prstem na spoušti,…22. 11. 2024 -
Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny nově partnerem vánočních jedliček v…
Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) letos historicky poprvé spojil síly s brněnskou neziskovou organizací Nadace Veronica v rámci tradičního projektu – prodej vánočních jedliček v květináči a jejich jarní výsadba do lesa…21. 11. 2024 -
Odborníci Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií se zabývají výzkumem a…
Odborníci Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií se zabývají výzkumem a vývojem povrchově upravených dýhových nábytkových hran. Mendelova univerzita na projektu spolupracuje s firmou Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. se sídlem v Chrudimi a…13. 11. 2024 -
Konopí je materiálem budoucnosti pro výrobu nábytku
S nárůstem populace na planetě roste i poptávka po nábytku, dřeva pro uspokojení této poptávky ale není dostatek. Jako náhrada za dřevo se dají využít alternativní materiály, například posklizňové zbytky z pěstování technického konopí na semeno,…12. 11. 2024 -
Prosincový den otevřených dveří na LDF MENDELU, 2024
V pátek 6. prosince 2024 pořádá Lesnická a dřevařská fakulta MENDELU den otevřených dveří. Jednotlivé ústavy připravily zajímavý program zaměřený na některá z témat, jimiž se zabývají, a zároveň zájemcům zodpoví jejich dotazy týkající se výuky…11. 11. 2024 -
MENDELU otevřela naučnou stezku v Mongolsku, na přípravě se podíleli i studenti
Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) otevřela v Mongolsku naučnou stezku s názvem Lesy pro život. Stalo se tak rok po vyznačení první turistické stezky v Mongolsku s využitím českého systému turistického značení. Stezka kopíruje část modře značené…31. 10. 2024 -
Doplňující volby do Akademického senátu LDF MENDELU, studentská část
Akademický senát Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně (AS LDF MENDELU) vyhlašuje doplňující volby do AS LDF MENDELU, studentská část. Průběh a vyhlášení výsledků voleb se řídí ustanovením platného Volebního řádu AS LDF…24. 10. 2024