Cena prof. Jindřicha Halabaly 2022 zná vítěze, festival ale zdaleka nekončí

9. 11. 2022

Po dvoukolovém hodnocení odbornou porotou byly v pondělí 7. listopadu slavnostně vyhlášeny výsledky studentské soutěže a zároveň zahájena výstava prací ve výjimečných prostorech bývalé Káznice Brno (mezi ulicemi Bratislavská, Soudní, Cejl). Letošní ročník soutěže organizuje Ústav designu a nábytku MENDELU a Klastr českých nábytkářů.

Jedno z ocenění, konkrétně v kategorii Design interiéru – klauzurní práce, zůstává na Mendelově univerzitě v Brně:

  • Jan Hába / Martin Coufal / Revitalizace budovy TJ Sokol-Vranovice / Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce Ing. arch. Boris Hála, Ph.D.

Vyjádření odborné poroty: Sledovaným cílem projektu bylo navrhnout nové řešení pro původní zanedbanou budovu. V návrhu interiéru i exteriéru je kladen důraz na vizuálně čisté plochy, které jsou v interiéru sjednoceny do přírodního betonu. Důležité prvky (jako infopult a informační grafika) pak betonu kontrastují sokolskou červenou. Důležitým doplňkem jsou roxorové tyče, které tvoří sezení nebo kryty technických sítí a svým tvarem připomínají běžeckou dráhu. Na střeše vstupní haly vzniklo komunitní basketbalové hřiště pro sportovní vyžití i v dobách, kdy bude vnitřní sportoviště obsazeno.

Výstavu v Káznici Brno mohou zájemci navštívit do 12. 11. od 15.00 do 20.00 hod. a naposledy v neděli 13. 11. od 10.00 do 16.00 hod.

Letošní ročník jsme pojali trochu odlišně. Prostor s pohnutou historií jsme zaplnili pracemi mladých studentů, abychom mu vdechli život a inspirativní energii. Byla to celkem výzva. I díky významným sponzorům a partnerům, které se nám podařilo zajistit, se nám to myslím podařilo,“ reaguje garantka soutěže Alena Sobotková na otázku, jak s týmem k přípravě soutěže přistoupili.

Organizátoři prokázali odvahu nejen výběrem prostoru pro soutěž a její doprovodný program, ale i přístupem k vizuálu, který celou soutěž provází a který připravili s odborníky na grafiku v duchu současných trendů. Premiérou je FESTIVAL HALABALA neboli přednášky odborníků z praxe i akademiků, které jsou rozloženy do celého týdne, a to až do 12. 11. „Vyvrcholením bude sobotní Design Brunch pod taktovkou kavárny Koffein, po němž budou následovat přednášky firem, jako je KOGAA, Duro Design, JUNG architekti a také se představí produktový designér Jaroslav Juřica,“ vypočítává zajímavý sobotní program Sobotková.

Cena profesora Jindřicha Halabaly je každoročně udělována studentům vysokých a středních škol v České a Slovenské republice a také dalších zahraničních univerzit. Cena je udělována za nejlepší semestrální projekty v oblasti designu nábytku a interiéru. Soutěž vznikla u příležitosti 100. výročí narození prof. Jindřicha Halabaly.

Kompletní seznam vítězných prací, včetně odborného zdůvodnění a fotografií.

Kalendář doprovodných akcí.

Kontaktní osoba pro více informací: Ing. Alena Sobotková – garantka soutěže, Ústav designu a nábytku LDF MENDELU; e-mail: alena.sobotkova@mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality