Absolvent LDF MENDELU autorem strhujícího knižního rozhovoru

22. 11. 2024

Absolvent Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity (LDF MENDELU) Pavel Hénik, etablovaný autor několika románů, povídkových sbírek a knižních rozhovorů připravil pro podzimní knižní trh novinku s názvem S prstem na spoušti, rozhovor s Petrem Fiedorem, taktéž absolventem LDF, jenž více než dvě dekády působil v Armádě České republiky. Slavnostního křtu se po boku prezidenta České republiky Petra Pavla zúčastnili přední armádní představitelé a pozvání přijal i děkan LDF MENDELU Libor Jankovský.

Pavel Hénik a Jaroslav Fiedor jsou spolužáky ze Střední lesnické školy v Hranicích a společně prošli i prvním ročníkem lesnické fakulty. Po 20 letech se jejich životní dráhy protnuly znovu, tentokrát nad vzpomínkami Petra Fiedora po 23 letech strávených v armádě.

Kniha přináší strhující čtení, pozitivně se na rozhovoru podepsala vzájemná důvěra panující mezi oběma protagonisty. Jaroslav Fiedor se k položeným otázkám, i těm méně příjemným na hranici intimity, vyjadřuje zcela otevřeně. Široké čtenářstvo má díky tomu jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí zahraničních misí, na nichž se Armáda České republiky od 90. let podílela, včetně formování některých útvarů, nasát atmosféru mezinárodních vojenských cvičení i prostředí zemí, které jsou pro tuzemského čtenáře exotické a někdy i ne zcela pochopitelné, včetně krutých válečných konfliktů, kterými jsou zmítány. Nejedná se ovšem pouze o příběh jedné pozitivní linky, Fiedor na svou žádost opustil řady Armády ČR po 23 letech aktivní služby… Kniha je v každém případě neokázalým svědectvím o jednom splněném klukovském snu, síle přátelství, odvaze a loajalitě:

„Hodnotu vojáka kromě úrovně výcviku, zkušeností a loajality tvoří zejména to, že je ochoten položit svůj život za svou zemi a za své kolegy. To je hlavní měřítko toho, zda jsem dobrý voják,“ řekl v knize Jaroslav Fiedor.     

Jaroslavu Fiedorovi se splnily hned dva sny: létat a být vojákem, stal se palubním střelcem vojenského vrtulníku. Tomu ale předcházelo absolvování střední lesnické školy a základní vojenské služby u výsadkářů. Zúčastnil se pěti zahraničních misí: v Bosně, Kosovu a tří misí v Afghánistánu. Mezi roky strávenými na misích se na čtyři roky vrátil k práci lesníka u hraběnky Marie Podstatzké, a především uspěl ve výběrovém řízení do nově vznikající jednotky palubních střelců. V průběhu tří afghánských misí nalétal rekordní počet hodin nad územím nepřítele. Absolvoval výcvik pro provádění speciálních operací a kurz instruktora přežití v pouštních podmínkách…Tím ještě zdaleka celý příběh nekončí…

Zdroj Knihy Dobrovský:

Pavel Hénik je spisovatel mnoha protikladů. Rád experimentuje se styly a žánry a ve své beletristické tvorbě se nezdráhá provokovat a testovat limity. S povídkami DOBRÝ SKUTEK VALERIJE JAZDOVSKÉHO (2020) a POLIBEK 2084 (2021) zvítězil dvakrát ve Velké povídkové soutěži Knihy Dobrovský. Ovšem čtenáře zaujala už autorova románová prvotina MANEKÝNI (2017), ve které si ironickým způsobem vystřelil z konzumní společnosti. Druhý román KORPORAC€ (2019) je sociální sci-fi vykreslující jednu z možných podob blízké budoucnosti. Třetí román BRRRNĚNÍ (2020) se pohybuje na pomezí psychologického dramatu a žánru young adult a zpracovává téma měkkých drog. Zatím poslední román KON$PIRACE (2021) je politicko-epidemiologické drama na motivy (ne)skutečných událostí covidové pandemie.

V roce 2022 začal Pavel Hénik zúročovat svůj vypravěčský um při psaní životopisů. Je autorem velké fotografické biografie Václav Neckář, která vznikla u příležitosti zpěvákových osmdesátin. A také se jako spoluautor podílel na knize filmového fotografa a spisovatele Miloše Schmiedbergera Příběhy filmových fotografií. 

fotoarchiv Knihy Dobrovský

Více aktualit

Všechny aktuality