Bc. Petra Krupičková / 2 friends – sada konferenčních stolků

Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D

Sada společenských stolků je určena pro větší společnost – minimální rozdíl výšek desek stolků umožňuje rozšiřování i změnu rozmístění užitné plochy dle potřeb uživatelů. Sada je navržena do bytového nebo i veřejného interiéru a splňuje požadavky na stabilitu a bezpečnost. Díky jednoduchosti montáže a demontáže výrobku je snadná i její přeprava. Výrobek je vyroben z dubové spárovky v přírodní povrchové úpravě (voskový olej). Břitovou hranu desky stolu doplňují vždy ze všech stran zeštíhlené nohy, které dodávají stolkům elegantní vzhled. Dobře se tedy vyjímají zejména v moderním interiéru.

Ondřej Pechal / Židle Tuta

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně / vedoucí práce doc. MgA. Martin Surman, ArtD.

Návrh interiérové židle jsem pojal v čistých liniích a harmonických tvarech, které definují tuto židli. Zároveň jsem se snažil dbát na výrobní a tvarovou jednoduchost. Při navrhování jsem vyzkoušel různé barevné kombinace. Vznikly tak různé varianty židle, které se můžou hodit do rozličných interiérů. Pro výsledný návrh židle jsem zvolil kombinaci černého kovového rámu společně s černým sedadlem, opěradlem i područkami.

Ing. Saskie Holoubková / Hapti

Mendelova univerzita v Brně / Ing. Milan Šimek, Ph.D.

Hapti je sada rehabilitačních pomůcek určených pro ergoterapii a fyzioterapii. Konkrétněji se jedná o sadu haptických a masážních míčků určených pro pro rozvoj smyslů zraku, hmatu, sluchu a hrubé i jemné motoriky. A také o sadu labyrintů určených pro zlepšení jemné motoriky a koordinaci pohybu ve spojení mezi okem a rukou. Primárně je sada určena pro děti s tělesným i mentálním postižením, ale využití najde také u seniorů, nebo u dětí předškolního věku.

Miriam Danielková / Jídelní židle Máňa

Univerzita J .E. Purkyně, Ústní nad Labem / vedoucí práce MgA. Jan Čapek

Kuchyňská židle Máňa absorbuje jak vliv současné designérské tvorby, tak vliv folklórní. Technologie řezání laserem mi umožnila nechat se inspirovat textilními folklórními dekory. Židle je tvořena čtyřdílnou křížovou dřevěnou konstrukcí z březové překližky spojenou s šestidílnou ohraňovanou hliníkovou konstrukcí. Mezi její přednosti patří váha, je velice lehká, váží cca 3,5 kg. Její elegance spočívá především v kulatém tvaru opěráku a oble tvarovaném sedáku s dekorovanými okraji. Oblou siluetu vhodně doplňují geometricky zalomené plochy, které zaručují komfortní sezení. Židle krásně doplní moderní interiéry o folklórní prvek. Je vhodná ke kuchyňským stolům stejně jako do interiérů i exteriérů kaváren. V rámci budoucí produkce by bylo možné udělat různé barevné varianty dřev a hliníku, včetně leštěného povrchu.

Tereza Kozlová / SLIDE

Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce Ing. Milan Šimek, Ph.D.

Pracovní stůl slide kombinuje praktičnost s minimalistickým designem a neobvyklými prvky. Je možné využít odkládací prostor za pracovní deskou stolu či rozměrnou, ale mělkou zásuvku a také posuvné přídavné prvky, které umožňují lepší orientaci v psacích pomůckách či kabeláži.

Tímea Kepová / DWA CHAIR

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave / vedoucí práce doc. Mgr. Miroslav Debnár

Stolička rieši problém usadenia väčšieho počtu osôb. Skladá sa z dvoch do seba zasúvajúcich sa stoličiek, drevenej a kovovej. Vo finálnej podobe pôsobia ako jeden kus nábytku. Zbavuje nás teda problému so skladovaním náhradných stoličiek v malých priestoroch. V prípade potreby stačí jednu vysunúť a ponúknuť ju návšteve, prípadne si ju zobrať na terasu. Materiál: Dubový masív, hliníkový profil, hliník, tlačené PLA spojky tvrdené kovom

Martin Coufal / Onyx

Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D.

Televizní skříňka Onyx kombinuje prémiové audio a dostatek úložného prostoru. Svým tvarem připomínající masivní blok kamene se snadno stane dominantou místnosti. Zkosené plochy berou inspiraci v architektuře minulého ale i současného století. Ovládání skříňky pomocí Bluetooth ,WiFi nebo AirPlay zajistí perfektní a bezztrátový přenos zvuku . Součástí je i panel v horní části skříňky bezdrátový nabíjením připadně projektorem, který by mohl nahradit i televizi. Díky tomu se tento úložný nábytek stane tím opravdovým soliterem. (více v Onyx PDF)

Bao Nhi Do / Nocenka – svítidlo do interiéru

Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce Ing. Milan Šimek, Ph.D.

Nocenka je stínidlo z ohebné překližky, díky které lze nastavit stínidlo do dvou až čtyř variant designu.Kombinace světla a tenké překližky, vyniká její dřevěná textura, a tím dodá interiéru příjemnou atmosféru. Autorka se inspirovala noční květinou – nocenkou, jejíž plná krása se ukazuje až večer za tmy, tak jako u tohoto stínidla. Materiál: ohebná překližka Rozměr: verze 1: 17 x Ø 54 cm; verze 2: 40 x Ø 25 cm (2ks)

Martin Psota / MOKU

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně / vedoucí práce doc. MgA. Martin Surman, ArtD.

Výsledný produkt diplomové práce je rozkládací stůl z masivního dřeva (konkrétně jasanu). Stůl má v lubu zabudovanou zásuvku, kde jsou uloženy pohromadě stolovací doplňky jako slánka, pepřenka, podtácky a svícny. Celková filosofie návrhu bylo vytvořit design, který bude nevtíravý a subtilní, aby stůl v nerozložené formě působil odlehčeně a byl k nerozeznání od běžného jídelního.

MgA. Iveta Krmíčková / LOOP

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

LOOP je kolekce interiérových věšáků s integrací odpadových/zmetkových ohybů firmy TON a.s. Jako ohyby pro celou kolekci byly vybrány kruhy o průměru 40 cm, které neprošly kontrolou kvality kvůli povrchovým vadám a chybným spojům. Tyto vady nelze v uzavřeném tvaru opracovat. Po rozříznutí a odstranění chybného spoje, je možné všechny povrchové vady odstranit a ohyb tak získá požadovanou kvalitu pro další použití. Kolekce obsahuje 4 produkty, kde jsou použity různé výseče tohoto kruhu: němý sluha, stojanový věšák, šatní stojan a šatní ramínko.

Anna Zatloukalová / Vitta

České vysoké učení technické v Praze / vedoucí práce prof. Akad. arch. Jan Fišer

Zabývala jsem se návrhem židle do veřejného prostoru. Hlavní důraz byl kladen na minimalizaci ekologických dopadů produktu na životní prostředí ve všech fázích jeho životního cyklu.

Aneta Honzová / Piet – kolekce venkovního nábytku

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

V diplomové práci se věnuji návrhu a realizaci kolekce venkovního nábytku pro nižší posezení, který má zpříjemnit ta místa, která se nachází především v soukromém exteriéru. Těmito prostory jsou především balkony, terasy bytů a zahrady rodinných domů, případně i zahrádky kaváren. Diplomová práce nachází vhodný materiál Resysta pro
exteriérové využití a klade si za cíl prozkoumat jeho možnosti a limity. Důležitou roli zde má člověk jako uživatel produktů; i proto práce klade důraz na ergonomii. Finálním produktem je nižší modulární sezení.

Natálie Konšelová / Zack

Mendelova univerzita v Brně / vedoucí práce doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.

Botník Zack je moderní, zajímavý a praktický. Jeden modul botníku pojme až jedenáct párů bot všech běžných velikostí a typů. Díky jednoduchým tvarům, zvolenému materiálu a povrchové úpravě je botník snadno čistitelný. Prášková povrchová úprava je velmi odolná vůči oděru i chemikáliím a šetrná k životnímu prostředí. Plocha, na které je obuv uložena, nemá žádné otvory ani perforace, proto nehrozí znečištění níže uložené obuvi propadáváním nečistot. Jelikož je otevřený, poskytuje botám dostatečné větrání.
Perforace společně s LED osvětlením nemá jen estetickou funkci, ale napomáhá při hledání konkrétního páru obuvi, při pohybu v prostoru předsíně a zároveň tvoří příjemnou atmosféru. Perforace dále slouží jako systém uchycení odkládacích prvků na botník. Ty jsou určeny k odkládání každodenních drobností jako jsou například klíče, sluneční brýle, rouška, rukavice, deštník či lžíce. Botník může sloužit také jako místo pro zanechání vzkazů pro ostatní členy domácnosti.

Kristina Zejkanová / Koník

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Plzeň / vedoucí práce Mgr.art. Jana Potiron, ArtD.

Každý rok by jich mohlo být pouze v Česku vyrobeno přes 140 000. Proč? Je vyrobený slisováním vánočního papíru, který zbyde po štědrovečerním vybalování dárků. U nás, v relativně malé zemi, to dělá přes 1 100 tun papíru ročně. Balící papír jakožto produkt na jedno použití a nedílná součást svátečního období znamená pro naši planetu ohromnou ekologickou zátěž, jelikož kvůli chemickým aditivům není zcela recyklovatelný. Stejnou pohromou jsou i hračky, které bývají z 90% vyrobeny z plastu a jejich životnost je stále kratší.
Houpací koník – dříve nejoblíbenější dětská hračka, symbol Vánoc a interiérový doplněk – propojuje nevinný dětský svět a alarmující ekologické a společenské problémy jako konzumerismus, nezodpovědnost a nestřídmost západního světa a pokazuje na tabuizování darování něčeho, co již jednou dárkem bylo.
Koníka bychom mohli zařadit k produktům slow design, jelikož namočený papír rozmělněný na kaši a slisovaný musí několik týdnů schnout. Materiál je snadno opracovatelný, vizuálně i hapticky zajímavý a velmi pevný. Tvarosloví respektuje psychologické a estetické principy a nabízí netradiční formu pojetí houpacího koníka, díky čemuž je atraktivní jak pro děti, tak i pro dospělé a je určitě zajímavým a svěžím interiérovým doplňkem.

Yeva Sylvestr / ABRI

Technická univerzita vo Zvolene

Dizajn nábytku rieši najčastejšie výzvy spojené s životom človeka so psom v interiéri, medzi ktoré patrí úzkosť z odlúčenia, alergia, ničenie nábytku a zariadenia, kontakt s iným psom, značkovanie v interiéri. Riešením boli doteraz väčšinou plastové, prípadne kovové klietky alebo prepravky, ktoré spĺňali iba jednu funkciu. Novosť tohto nábytku spočíva ale v tom, že spája dve funkcie – klietka pre zviera, ktorá zároveň slúži aj ako sedací nábytok pre človeka a zároveň plní aj estetickú funkciu, nakoľko sa javí ako plnohodnotný kus nábytku, ktorý sa hodí do každého interiéru.

Technické prvky:
– zdvojnásobenie priestoru klietky vďaka výsuvnému mechanizmu
– posun sedacej časti pre človeka podľa potreby
– praktické zloženie do kompaktného tvaru pre lepšiu manipuláciu
– vďaka upevňovacím popruhom dobrá fixácia posuvných častí
– nábytok je na kolieskach, vďaka čomu je ľahké s ním manipulovať
– závesná hračka vo vnútri klietky pripevnená o posuvný sedák

Použité materiály:
– MDF doska s povrchovou úpravou laminovaním
– preglejovaná doska
– molitanová PUR pena
– čalúnenie rúnom a netkanou textíliou
– kov s povrchovou úpravou syntetickou farbou
– polypropylénové pásy
– kovový trojzubec
– nábytkové kolieska – polotovar
– textilné pásy

Príklady použitia:
– Klietka pre psa a sedací nábytok pre človeka v interiéri
– Klietka pre psa a sedací nábytok pre človeka v exteriéri
– Klietka pre psa a sedací nábytok pre človeka určená na výstavy psov

Vzhľadom na rôznorodé možnosti použitých a materiálov a veľkosti samotnej kliekty je pre konečného používateľa ponúknutá široká variabilita toho, ako výsledný produkt bude vyzerať a je len na ňom, aby si finálny vzhľad a použité materiály prispôsobil sebe, svojmu vkusu a v neposlednom rade svojmu vernému spoločníkovi, jeho potrebám a interiéru, v ktorom sa bude nachádzať.